No:040/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Rusiya Federasiyasının Dövlət Dumasının deputatının Azərbaycan əleyhinə fikirləri və ona qarşı atılacaq addımlar ilə bağlı yerli medianın sualına cavabı
Sual: Bu yaxınlarda, Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Nikolay Valuyev “Rossotrudniçestvo” agentliyinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi olan Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzi – “Rus Evi”nin fəaliyyətinə xitam verilməsi məsələsi ilə bağlı danışarkən, Azərbaycan xalqına və ölkəmizə qarşı təhqiramiz ifadələrə yer verib. Bu şəxsin fikirlərini necə şərh edərdiz? Ona qarşı hər hansı bir addım atılması planlaşdırılırmı?
Cavab: Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Dövlət Dumasının Turizm komitəsinin sədrinin birinci müavini Nikolay Valuyevin Azərbaycan və xalqımız əleyhinə işlətdiyi təhqiramiz ifadələr, ölkəmizə qarşı təhdid xarakterli fikirləri tamamilə qəbuledilməzdir.
Qeyd edilən deputatın ölkəmiz əleyhinə fikirləri ilə bağlı onun adı Azərbaycan Respublikasına girişi qadağan edilmiş şəxslərin siyahısına daxil edilib və onun ölkəmizə girişinə qadağa qoyulub.
Ümumilikdə, bildirmək istərdik ki, bu, Rusiya Dövlət Dumasının deputatlarının “arzuolunmaz şəxslər” siyahısına daxil edilməsi üzrə ilk hal deyil. Misal üçün qeyd edək ki, bundan əvvəl, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı fəaliyyət göstərən Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Dövlət Dumasının MDB ilə iş Komitəsinin birinci müavini Konstantin Zatulin və Ailənin müdafiəsi komitəsinin sədrinin müavini Vitaliy Milonov da Azərbaycanda “arzuolunmaz şəxs” kimi müvafiq siyahıya daxil edilib.
Təəssüflə bildirmək istərdik ki, ölkəmizə qarşı fəaliyyət göstərən bütün bu deputatlar məhz Rusiyanın hakim partiyası olan “Vahid Rusiya” (Yedinaya Rossiya) partiyasının üzvləridir.
Ölkəmizin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə, Azərbaycan xalqına qarşı fəaliyyət göstərən bu kimi şəxslərə qarşı ölkəmizin qanunvericiliyi çərçivəsində bundan sonra da müvafiq addımlar atılacaqdır.

No:040/25, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to local media inquiry on anti-Azerbaijan statements of a Russian State Duma member and the measures to be taken in this regard
Question: Recently, while speaking on the issue of the closure of the Russian information and cultural center, “Russian House,” which is the representative office of the “Rossotrudnichestvo” agency in Azerbaijan, Russian State Duma member Nikolai Valuev voiced offensive statements against the Azerbaijani people and our country. How would you comment on this person's views? Are there any plans to take measures against him?
Answer: The offensive statements against Azerbaijan and our people made by Nikolai Valuev, the First Deputy Chairman of the Tourism Committee of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation, and his threatening remarks against our country are absolutely unacceptable.
Due to the statements made by this deputy against Azerbaijan, his name has been added to the list of individuals banned from entering the Republic of Azerbaijan, and a ban has been imposed on his entry.
Overall, we would like to state that this is not the first case of members of the Russian State Duma being included in the list of 'personae non gratae’. Previously, as an example, Konstantin Zatulin, First Deputy Chairman of the CIS Affairs Committee of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation, and Vitaly Milonov, Deputy Chairman of the Committee for Family Protection, who have acted against Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity, were also included in the relevant list as 'personae non gratae' in Azerbaijan.
We must regretfully note that all of these deputies who have acted against our country, are members of Russia's ruling party, 'United Russia' (Yedinaya Rossiya).
Appropriate steps will continue to be taken within the framework of our country's legislation against individuals who act against the sovereignty, territorial integrity, and people of Azerbaijan.