No:040/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Bu ilin 21 fevral tarixində Pakistanın Xeybər Puxtunxva əyalətinin Assambleyası tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünə hörməti təsdiq edən qətnamə qəbul edilib.
Qətnamədə Xeybər Puxtunxva əyalətinin Assambleyası Pakistan və Azərbycan arasındakı qarşılıqlı hörmət, etimad və anlaşma prinsiplərinə əsaslanan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinə yüksək dəyər verərək, iki ölkə arasında bölüşülən mədəni dəyərlər, regional və qlobal məsələlərə ortaq yanaşma və beynəlxalq müstəvidə yaxın əməkdaşlığın mövcud olduğunu vurğulayır. Pakistanın Cəmmu və Kəşmir məsələsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həllinə dair prinsipial mövqeyinin Azərbaycan tərəfindən birmənalı dəstəkləndiyi və Azərbaycanın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Cəmmu və Kəşmir Kontakt Qrupunda fəal iştirakı qətnamədə məmnuniyyətlə qeyd olunur.
Assambleya Azərbaycanın  beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünü bir daha təsdiq edərək, Azərbaycanın ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğal olunmasını və 1992-ci ilin 26 fevral tarixində Azərbaycanın Xocalı şəhərində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mülki əhaliyə qarşı törədilən soyqırımı və İƏT və BMT qətnamələrinə əhəmiyyət verilməməsini pisləyir və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli üzrə Azərbaycan Respublikasının səylərini dəstəkləyir. Assambleya bəyan edir ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazilərini işğaldan azad etməyənədək və beləliklə də bu iki ölkə arasında sülh əldə olunmayanadək Ermənistanla diplomatik münasibətlər qurulmayacaq.
Məlumat üçün bildirmək istərdik ki, Xeybər Puxtunxva əyaləti Pakistanın dörd inzibati əyalətindən biri olub, ölkənin şimali-qərb bölgəsində yerləşir və əhalisinin sayına, həm də iqtisadiyyatına görə üçüncü böyük əyalət hesab olunur. Əyalətin Assambleyası təkpalatalı qanunverici qurum olmaqla 5 il müddətinə seçilən 145 üzvdən ibarətdir.
Pakistan Senatının Xarici Əlaqələr Komitəsi 2012-ci ildə, Pakistan Milli Assambleyasının Xarici İşlər üzrə Daimi Komitəsi tərəfindən 2017-ci ildə Xocalı soyqırımını tanıyan, həmçinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyərək, Ermənistanın işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından dərhal çıxarılmasını tələb edən qətnamələr qəbul edilib.

No:040/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan
On 21 February 2020, Khyber Pukhtunkhwa Provincial Assembly of Pakistan adopted a resolution on reaffirming the respect to territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
In the resolution the Provincial Assembly of Khyber Pukhtunkhwa values the strategic partnership between Pakistan and Azerbaijan based on principles of respect, trust and mutual understanding and underlines the shared cultural values, common perceptions on global and regional issues and close cooperation at international arena between the two countries. The resolution states with appreciation Azerbaijan’s unequivocal support on the principled stance of Pakistan on Jammu and Kashmir issue based on norms and principles of international law and active membership of Azerbaijan in the OIC Contact Group on Jammu and Kashmir.
The Assembly reaffirms the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders and condemns the occupation of the territories of Azerbaijan by Armenia and the genocide committed by Armenian armed forces in the Azerbaijani town of Khojaly on February 26 1992, against the civilian population and ignorance of the OIC and UN resolutions and supports the efforts of the Republic of Azerbaijan to resolve the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict by peaceful means. The Assembly reiterates that diplomatic relations will not be established with Armenia until it liberates occupied territories of Azerbaijan and genuine peace between the two countries is achieved.
Khyber Pukhtunkhwa is one of the four administrative provinces of Pakistan and located in the northwestern region of the country and it is the third-largest province of Pakistan by the size of both population and economy. The Provincial Assembly is a unicameral legislative body consisting of 145 elected members.
The relevant resolutions recognizing the Khojaly genocide and urging the immediate withdrawal of Armenian forces from the occupied Azerbaijani lands, supporting the territorial integrity of Azerbaijan were adopted by the Foreign Affairs Committee of the Senate of Pakistan in 2012 and the Standing Committee on Foreign Affairs of the Pakistani National Assembly in 2017.