Mətbuat şərhi 19 fevral 2020
No:039/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının (Aİ) Qonşuluq və Genişlənmə üzrə Komissarı Oliver Varheyli ilə görüşüb
2020-ci ilin 18 fevral tarixində Brüsselə işçi səfəri çərçivəsində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Aİ-nin Qonşuluq və Genişlənmə üzrə Komissarı Oliver Varheyli ilə görüşüb.
Qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq mühitində keçən görüş zamanı tərəflər Aİ-Azərbaycan arasında mövcud olan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri, habelə ikitərəfli münasibətlərin hüquqi əsasını təşkil edəcək yeni Saziş layihəsi üzrə davam etdirilən danışıqların gedişatını müzakirə etdilər. Bu xüsusda, ticarət sahəsində danışıqların cari vəziyyəti və Aİ-nin ticarət üzrə Komissarı ilə keçirilmiş görüşə toxunuldu.
Komissar O. Varheyli Aİ ilə Azərbaycan Respublikası arasında yeni saziş layihəsi üzrə danışıqların intensivləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi və sənədin 2020-ci ilin iyun ayında keçirilməsi planlaşdırılan Avropa İttifaqı Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Zirvə toplantısına qədər razılaşdırılaraq, tədbir zamanı paraflanması təklifini irəli sürdü.
Görüş zamanı Azərbaycanla Avropa arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq münasibətləri və Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün həyata keçirdiyi layihələr, o cümlədən Cənubi Qaz Dəhlizi layihəsi və onun gələcəkdə yeni layihələrlə genişləndirilməsi perspektivləri kimi mövzularda fikir mübadiləsi aparıldı.
Qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə daha da geniş müzakirələrin aparılması, ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yeni imkanların müəyyən edilməsi məqsədilə nazir Elmar Məmmədyarov komissar Oliver Varheylini Azərbaycan Respublikasına dəvət etdi. Öz növbəsində, Aİ-nin Qonşuluq və Genişlənmə üzrə komissarı təklifi məmnuniyyətlə qəbul etdiyini bəyan etdi.

No:039/20, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met the Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Olivér Várhelyi
On 18 February 2020, within his working visit to Brussels Foreign Minister Elmar Mammadyarov met the Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Olivér Várhelyi.
At the meeting held in a mutually beneficial partnership atmosphere, the sides discussed the effective cooperation relations between EU and Azerbaijan, as well as the state of continuous negotiations over the new Agreement to constitute the legal basis of the relations. In this regard, the current negotiations in the trade area and the recent meeting held with the European Commissioner for Trade was touched upon.
Commissioner O. Várhelyi noted the importance of intensification of negotiations over the new Agreement between the EU and Azerbaijan and proposed to reach an agreement over the document before the Eastern Partnership Summit to be held in June 2020 and initial it during the Summit meeting.
At the meeting exchange of views were also held on the strategic partnership between Azerbaijan and the EU in the sphere of energy, the projects implemented by Azerbaijan, providing the energy security of Europe, including the Southern Gas Corridor and the perspectives of its further development via new projects.
Minister Elmar Mammadyarov invited the Commissioner Olivér Várhelyi to the Republic of Azerbaijan for holding broad discussions over the issues of mutual interest and exploring the opportunities for enhancing cooperation on bilateral and multilateral formats. In his turn, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement accepted the invitation with satisfaction.