No:039/19, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Cenevrədə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Piter Maurer ilə görüşdü
27 fevral 2019 10:57
BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının 40-cı sessiyasında iştirakı çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Piter Maurer ilə görüş keçirdi.
Görüşdə Azərbaycan ilə BQXK arasındakı münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və gələcəyi barədə fikir mübadiləsi aparıldı, tərəflər arasında mövcud uğurlu əməkdaşlığın gələcəkdə daha da inkişaf edəcəyinə ümid ifadə edildi. Nazir Elmar Məmmədyarov BQXK-nın humanitar sahədə Azərbaycanın əsas tərəfdaşlarından olduğunu qeyd edərək, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kontekstində BQXK-nın fəaliyyətinin Azərbaycan tərəfindən müsbət qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Xarici işlər naziri həmsöhbətinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqların mövcud vəziyyəti barədə məlumat verdi. Qeyd edildi ki, Azərbaycan nəticəyönümlü danışıqların tərəfdarıdır və münaqişə BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə və ATƏT sənədlərinə uyğun olaraq yalnız Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü əsasında həllini tapa bilər.
Elmar Məmmədyarov Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün humanitar aspektlərinə toxunaraq 2014-cü ildə öz doğma torpaqlarını ziyarət edən zaman Ermənistan tərəfindən qanunsuz olaraq girov götürülmüş Şahbaz Quliyev və Dilqəm Əsgərovun azad edilməsinin vacibliyini ön plana çəkdi. Eyni zamanda, Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüquq, xüsusilə də 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları əsasında üzərinə götürdüyü öhdəliklərini kobud şəkildə pozduğunu vurğulayaraq BQXK-nın işğalçı ölkənin bu hərəkətlərinə lazımi qiymət verməsinin vacibliyini ön plana çəkdi.
Öz növbəsində BQXK-nin prezidenti verilmiş məlumatlara görə təşəkkürünü bildirərək, humanitar sahədə əməkdaşlığın və münaqişənin həlli kontekstində müvafiq layihələrin davam etdiriləcəyini vurğuladı.
Naziri Elmar Məmmədyarov BQXK prezidentini Qoşulmama Hərəkatının üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının 25-26 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Bakıda keçiriləcək XVIII Zirvə Toplantısına dəvət etdi.

Press release 27 February 2019 10:57
No:039/19, Minister of Foreign Affairs of the Repubic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with the President of the International Committee of the Red Cross Peter Maurer
27 February 2019 10:57
In the margins of the 40th session of the UN Human Rights Council foreign minister Elmar Mammadyarov met with Peter Maurer, the president of the International Committee of the Red Cross (ICRC).
At the meeting the sides exchanged views on the current state and future perspectives of the Azerbaijan and the ICRC relations and expressed hope for further development of the existing successful cooperation. Minister Elmar Mammadyarov noted that the ICRC is the main partner of Azerbaijan in the humanitarian field and positevely assessed the ICRC  activities in the context of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Foreign minister informed his interlocutor on the current situation of the negotiations over the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. It was underlined that Azerbaijan is in favor of results-oriented talks and the conflict can be settled in the framework of the territorial integrity of Azerbaijan within its internationaly recognized borders in accordance with the UN Security Council resolutions and OSCE documents.
Elmar Mammadyarov touching upon the humanitarian aspects of the aggression of Armenia against Azerbaijan, emphasized the importance of the release of Shahbaz Guliyev and Dilgam Asgarov, who were illegally taken hostage by Armenia back in 2014, while they were visiting their native lands. At the same time, Minister Elmar Mammadyarov emphasizing the violation of international humanitarian law by Armenia, especially its committments taken by the 1949 Geneva Conventions underlined the importance of the ICRC to provide necessary assessment to these acts of occupying country.
In his turn, the president of the ICRC thanked for the information provided and stressed that the humanitarian cooperation and the relevant projects in the context of conflict settlement will be continued.
Minister Elmar Mammadyarov  invited the ICRC president to the XVIII Summit meeting of the heads of states and governments of the Non-Alligned Movement to be held in Baku on 25-26 October 2019.