No:038/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Yohan David Vadeful ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 fevral 2026 00:22
14 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Yohan David Vadeful ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Almaniya arasında mövcud ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də regional təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Siyasi dialoqun yüksək səviyyədə davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanaraq, qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq platformalar çərçivəsində görüşlərin əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə mühüm töhfə verdiyi qeyd edilib.
İqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və logistika, eləcə də mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələrinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə və regionda dayanıqlı inkişafın təmin olunmasına verdiyi töhfə diqqətə çatdırılıb. Bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində əməkdaşlıq və “yaşıl keçid” istiqamətində birgə layihələrin, Mərkəzi Asiya daxil olmaqla geniş bölgədə səylərin perspektivləri nəzərdən keçirilib.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətlərin əhəmiyyətinə toxunularaq, çoxtərəfli platformalarda bir-birinin legitim maraqlarına hörmət və qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığın və dəstəyin davam etdirilməsindən məmnunluq ifadə olunub.
Post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan normallaşma prosesi və tarixi Vaşinqton Zirvəsindən sonra bölgədə de-fakto sülhün və ilkin əməkdaşlığın təmin edilməsi istiqamətində Azərbaycanın atdığı addımlar barədə qarşı tərəfə məlumat verilib.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:038/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Johann David Wadephul, within the framework of the Munich Security Conference
15 February 2026 00:22
On 14 February 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Johann David Wadephul, within the framework of the Munich Security Conference.
During the meeting, the current state and prospects for the development of bilateral relations between Azerbaijan and Germany, as well as regional security issues, were discussed.
Emphasizing the importance of maintaining political dialogue at a high level, the sides noted that mutual visits and meetings within international platforms make a significant contribution to deepening cooperation.
The importance of expanding cooperation in the fields of economy, trade, energy security, agriculture, transport and logistics, as well as cultural and humanitarian areas, was underscored.
Emphasis was placed on the contribution of strategic energy and transport projects implemented at the initiative and with the participation of Azerbaijan to Europe’s energy security and to ensuring sustainable development in the region. Prospects for cooperation in the field of renewable energy sources and joint projects in the direction of the “green transition,” as well as efforts across a broader region, including Central Asia, were reviewed.
Touching upon the importance of interaction within international organizations, satisfaction was expressed with the continuation of cooperation and support based on mutual trust and respect for each other’s legitimate interests on multilateral platforms.
The other side was informed about the current situation in the region in the post-conflict period, the Armenia–Azerbaijan normalization process, and the steps taken by Azerbaijan towards ensuring de facto peace and initial cooperation in the region following the historic Washington Summit.