No:038/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
27 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı terror hücumu ilə əlaqədar xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov 1 nəfər əməkdaşın şəhid olduğu və 2 nəfər əməkdaşın yaralandığı İrandakı səfirliyimizə olan terror hücumunu qətiyyətlə pisləyib və şiddətlə qınayıb.
“Diplomatik münasibətlər haqqında Vyana Konvensiyası”ndan irəli gələrək İran tərəfinin Səfirliyin binasını hər cür hücumlardan qorunmasının və onun əməkdaşlarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin İran tərəfinin vəzifəsi olduğunu qarşı tərəfə bir daha xatırlanıb.
İranın səlahiyyətli qurumları tərəfindən terror aktını törədən şəxsin tezliklə məsuliyyətə cəlb olunması, terror aktının hərtərəfli araşdırılması, cinayətin təşkili və törədilməsində əli olan digər iştirakçıların müəyyənləşdirilməsi və cəzalandırılması qarşı tərəfdən tələb olunub.
İran xarici işlər naziri Abdullahian həlak olan şəxsin ailəsinə, Azərbaycan rəhbərliyinə və xalqına başsağlığı diləklərini çatdırıb. İranın aidiyyəti səlahiyyətli qurumları tərəfindən dərhal hadisəyə reaksiya verildiyini, hazırda isə aidiyyəti hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən məsələnin araşdırıldığı, Səfirliyimizin və heyətinin təhlükəsizliyinin ən yüksək səviyyəyə qaldırıldığını diqqətə çatdırıb.
Saxlanılan şəxsə qarşı silah daşımaq və diplomatın qətlə yetirilməsi üzrə cinayət işi açıldığını, onun yüksək cəzaya məruz qalacağını bildirib. Səfirliyin yerləşdiyi ərazidən məsul olan İranın diplomatik polis qurumunun fəaliyyətinin araşdırıldığı qeyd edilib.
Bu hadisə nəticəsində iki ölkə arasında münasibətlərin daha da gərginləşməyəcəyinə İran naziri tərəfindən ümid ifadə olunub.

No:038/23, Press release on phone conversation of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amirabdollahian
27 January 2023 19:45
On January 27, 2023, a phone conversation was held between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amirabdollahian regarding the terrorist attack against the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran.
Minister Jeyhun Bayramov strongly and resolutely condemned the terrorist attack against Azerbaijan's embassy in Iran, which killed one and injured two staff members of the diplomatic mission.
Proceeding from the “Vienna Convention on Diplomatic Relations”, it was once again reminded that the host country is obliged to protect the embassy building from all kinds of attacks and to ensure the security of Embassy staff members.
Bringing to justice those who committed the terrorist act as soon as possible, a thorough investigation of the terrorist act, identification, and punishment by the competent Iranian authorities of other parties involved in organizing and perpetrating the crime were demanded from the other side.
Iranian Foreign Minister Amirabdollahian expressed condolences to the victim's family, the leadership, and the people of Azerbaijan. He noted that the relevant authorities of Iran immediately responded to the incident, and the case is currently being investigated and the security of the Embassy of Azerbaijan and personnel has been raised to the highest level.
He said that a criminal case was started against the detainee on the fact of carrying a weapon and killing a diplomat and that he will be subjected to the highest punishment. Minister noted that the activities of the diplomatic police of Iran, responsible for the embassy's area, are being investigated.
He also expressed hope that relations between the two countries would not become tenser as a result of this event.