No:038/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Brüsselə işgüzar səfəri çərçivəsində Avropa Parlamentinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri və Azərbaycan üzrə məruzəçisi ilə görüşüb
Cari ilin 18 fevral tarixində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Parlamentinin (AP) Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri, Avropa Xalq Partiyasının Almaniyadan olan deputatı Devid MakAlister və Azərbaycan üzrə daimi məruzəçi, Avropa Xalq Partiyasının Xorvatiyadan olan deputatı xanım Jelena Zovko ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Aİ-Azərbaycan arasında mövcud olan qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq münasibətləri, o cümlədən ikitərəfli əlaqələrin hüquqi bazasını təşkil edəcək yeni Saziş üzrə davam etdirilən danışıqlar barəsində fikir mübadiləsi apardılar. Bu xüsusda ticarət sahəsində danışıqların cari vəziyyəti və Aİ-nin ticarət üzrə Komissarı ilə keçirilmiş görüşə toxunuldu.
Azərbaycanın Avropa arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq münasibətləri, habelə Cənubi Qaz Dəhlizi layihəsi və onun gələcəkdə yeni layihələrlə genişləndirilməsi perspektivləri və enerji təhlükəsizliyi mövzularında müzakirələr aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqların cari vəziyyəti, o cümlədən Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində keçirilən Azərbaycan Prezidenti və Ermənistan Baş nazirinin iştirakı ilə açıq müzakirələr haqqında qarşı tərəfə məlumat verdi. Münaqişənin beynəlxalq ictimaiyyətin, o cümlədən Avropa Parlamentinin müvafiq qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq həllinin və Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunmasının vacibliyini vurğuladı.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycanda baş tutan növbədənkənar parlament seçkilərindən danışdılar. Nazir bu seçkilərin ölkəmizdə həyata keçirilən siyasi və struktur islahatları kontekstində nəzərdən keçirilməli olduğunu bildirdi və seçkilərin xalqın iradəsini ifadə etdirdiyini bildirdi. Seçkilərdən sonra qeydə alınmış hər bir şikayətin ciddi şəkildə araşdırıldığı və hazırda 4 seçki dairəsində nəticələrin ləğv olunduğu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıldı.
Görüş zamanı, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 19 February 2020 06:06
No:038/20, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Chair of the Committee on Foreign Affairs of the European Parliament and the Parliament’s rapporteur on Azerbaijan
19 February 2020 06:06
On February 18th, within his working visit to Brussels Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with David McAlister, the Chair of the European Parliament’s Committee on Foreign Affairs and Member of the European People’s Party from Germany, as well as Ms. Željana Zovko, the rapporteur on Azerbaijan and Member of the European People’s Party from Croatia.
During the meeting, the sides exchanged views on the existing mutually beneficial cooperation between the EU and Azerbaijan, including the ongoing negotiations on a new agreement that will form the legal basis for bilateral relations. In this context, the current status of trade negotiations and the recent meeting with the EU Commissioner for Trade were touched upon.
Discussions were also conducted on the topics of Azerbaijan's strategic partnership with Europe in the energy sphere, the Southern Gas Corridor and the prospects for its further expansion with new projects, and energy security-related issues.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his interlocutors on the current state of negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, as well as open discussions held with the participation of the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia within the Munich Security Conference. The importance of resolving the conflict in accordance with the requirements of the international community, including the relevant resolutions of the European Parliament, and ensuring the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders was emphasized.
The sides also spoke about the early parliamentary elections in Azerbaijan. The Minister stated that these elections should be considered in the context of political and structural reforms carried out in the country, which indeed expressed the will of the people. It was noted that after the elections each complaint has been thoroughly investigated and the results in four constituencies have been canceled.