No:037/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
İsrailin Diaspora məsələləri Nazirliyi tərəfindən dünyada anti-semitizm ilə bağlı vəziyyətə dair illik hesabat hazırlanıb. 27 yanvar - Holokost qurbanlarının anım günü öncəsində dərc edilən bu hesabatda dünya ölkələrində 2020-ci ildə anti-semitizm vəziyyəti dəyərləndirilir.
Hesabatda Ermənistanda anti-semitizmin ciddi şəkildə artması ilə bağlı məlumat verilir. Belə ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, eləcə də İsrail ilə Azərbaycan arasında siyasi və müdafiə sahəsində əməkdaşlığın Ermənistanda anti-semitizmin artmasına gətirdiyi vurğulanır. Bu fonda, erməni xalqına qarşı tarixi və hazırkı cinayətlər ittihamları ilə etnik-dini zəmində yəhudilərə qarşı siyasi tənqidin konkret hücumlar ilə əvəzləndiyi qeyd olunur. Israil dövlətinə qarşı tənqidin, hətta ifrat şəkildə antisemitizm bəyanatlarının səsləndiyi bildirilir.
Məlum olduğu kimi, Ermənistanda nasizmin təbliği və faşizmin qəhrəmanlaşdırılmasının dövlət siyasətinə çevrildiyi tərəfimizdən dəfələrlə, o cümlədən ən yüksək səviyyədə qaldırılmışdır. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2019-cu ildə MDB Dövlət başçıları Şurasının iclasında konkret sənədlərə və dəlillərə əsaslanan çıxışını xatırlatmaq istərdik.
Azərbaycan tərəfinin davamlı şəkildə qaldırdığı və ciddi narahatlıq doğuran bu meyllər artıq beynəlxalq hesabatlarda əks olunur və beləliklə də, Ermənistanda anti-semitizmin artımı ilə bağlı həyəcan təbili çalınır.
Etnik və dini zəmində nifrət siyasətinin heç bir gələcəyi yoxdur və bu fikirlər onu təşviq edən dövlətin və xalqın fəlakətinə çevrilə bilər. Ermənistan bu təhlükəli meyllərdən çəkinməli və xalqlararası sülh, əməkdaşlıq və rifahın yaradılması naminə səylər göstərməlidir. Sözsüz ki, bunun həm Ermənistana, həm bölgəyə, həm də beynəlxalq ictimaiyyətə faydası olacaq.

No:037/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
29 January 2021 09:15
The Ministry of Diaspora Affairs of the State of Israel has prepared an annual report on the situation with anti-Semitism in the world. This report, published on the eve of the International Holocaust Remembrance Day - January 27, assesses the anti-Semitic situation in the world in 2020.
The report says that anti-Semitism is on the rise in Armenia. Thus, the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, as well as political cooperation and defense trade between Israel and Azerbaijan have led to an alarming rise in the bar of anti-Semitism in Armenia. It is noted that political criticism was soon replaced by attacks against an ethnic-religious background and accusations against Jews of alleged historical and contemporary crimes against the Armenian people.
As it is known, the concerns on the propaganda of Nazism in Armenia and the glorification of fascism have been raised by us many times, including at the highest level. In this regard, we would like to recall the speech of the President of the Republic of Azerbaijan at the meeting of the CIS Council of Heads of State in 2019, based on specific documents and evidence.
These tendencies, which are constantly raised by the Azerbaijani side and cause serious concern, are already reflected in international reports, and, thus, cause alarm in connection with the growth of anti-Semitism in Armenia.
Ethnic and religious hatred has no future, and these ideas can be a disaster for the state and the people who promote it. Armenia must refrain from these dangerous tendencies and make efforts to establish international peace, cooperation, and prosperity. Undoubtedly, this will benefit Armenia, the region, and the international community.