No:037/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Brüsseldə təşkil olunan Albaniya üçün Beynəlxalq Donorlar Konfransında iştirak edib
Bu ilin 17 fevral tarixində Avropa İttifaqı Komissiyasının Prezidenti Ursula Von Der Leyenin dəvəti əsasında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun rəbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Brüsseldə keçirilən Albaniya üçün Beynəlxalq Donorlar Konfransında iştirak edib. Konfransda Avropa İttifaqının Komissiyasının Prezidenti, Albaniya Baş naziri və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti açılış nitqi ilə çıxış etmiş, eləcə də bir çox dövlətlərin və beynəlxalq təşkilatların yüksək səviyyəli nümayəndə heyətləri bəyanatlarını səsləndirmişlər.
Konfransda çıxış edən nazir Elmar Məmmədyarov qeyd edib ki, Albaniya Azərbaycanın çox mühüm tərəfdaşıdır və bunun ən bariz nümunəsi Xəzər dənizi bölgəsini, xüsusilə də Azərbaycanı Gürcüstan, Türkiyə, Yunanıstan, Albaniya ilə əlaqələndirən və İtaliyada başa çatan strateji Cənubi Qaz Dəhlizinin təşviq edilməsi üçün Albaniya Baş naziri Edi Ramanın Bakıya çoxsaylı səfərləri və bu səfərlər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə keçirilmiş görüşləridir.
Nazir Elmar Məmmədyarov Albaniyada faciəvi zəlzələ baş verən zaman Azərbaycanın Albaniyaya humanitar yardım göstərən ilk ölkələr sırasında olduğunu və ölkəmizin Albaniyaya yarım milyon avro məbləğində yardım göstərdiyini qeyd edib. O, Albaniya hökumətinə və xalqına daha yarım milyon avro məbləğində yardımın göstəriləcəyi vədini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Nazir, Azərbaycanın müasir tarixində ehtiyacı olan xalqla həmrəy olmasının çox normal bir hal olduğunu bildirib və müstəqilliyinin bərpa edilməsinin ilk günlərindən etibarən xalqımızın üzləşdiyi qonşu dövlətin təcavüzkar siyasəti və hərbi münaqişə nəticəsində 1 milyondan çox insanımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrilməsi ilə çox əziyyət çəkdiyinə diqqəti cəlb edib.
Bu gün isə Azərbaycanın İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının İnkişafa Yardım Komitəsinin iştirakçısı olduğu və ölkəmiz tərəfindən dünyanın 100-dən çox ölkəsinə humanitar və inkişafa yardım göstərildiyi nazir Elmar Məmmədyarov tərəfindən qeyd olunub və bu yardımın gələcəkdə də davam etdiriləcəyindən əminlik ifadə edilib.
Qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycan keçmiş sovet məkanındakı ölkələr arasında Albaniyanı çətin vəziyyətində dəstəkləyən yeganə ölkə olub.

No:037/20, Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the International Donors' Conference for Albania in Brussels
On February 17, 2020, at the invitation of the President of the European Commission, Ursula Von Der Leyen, a delegation led by Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the International Donors' Conference for Albania in Brussels. At the conference, the President of the European Commission, the Prime Minister of Albania and the President of the Council of the European Union made opening remarks, as well as high-level delegations of many states and international organizations delivered their statements.
Speaking at the conference, Minister Elmar Mammadyarov noted that Albania is a very important partner of Azerbaijan, and the most illustrative example of this is the numerous visits of the Prime Minister of Albania, Edi Rama, to Baku to facilitate the strategic Southern Gas Corridor connecting the Caspian region, in particular, Azerbaijan with Georgia, Türkiye, Greece, Albania and ending in Italy, and meetings during these visits with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Minister Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan was among the first countries to provide humanitarian assistance to Albania in the aftermath of the tragic earthquake in Albania and that our country provided assistance to Albania in the amount of half a million euros. He brought to the attention of the conference participants a new pledge of another half a million euros to be provided to the Government and people of Albania.
The Minister noted that in the modern history of Azerbaijan, solidarity with people in need is absolutely normal for our country and drew attention to the fact that from the first days of restoration of independence our people suffered a lot because of the aggressive policy of the neighboring state and the military conflict, which has made more than 1 million refugees and internally displaced persons in Azerbaijan.
But today Azerbaijan has become a Participant of the Development Assistance Committee of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), and our country has provided humanitarian aid and development assistance to more than 100 countries of the world, Minister Mammadyarov expressed confidence that this assistance will continue in the future.
It should be noted that Azerbaijan was the only country to support Albania in its difficult situation among the countries of the former Soviet area.