No:036/19, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının 40-cı sessiyasında çıxışı
İlk növbədə, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının prezidenti səlahiyyətlərinin icrasına başlaması münasibətilə səfir Koli Seki təbrik etmək istərdim. Fürsətdən istifadə edərək, son təyinatı münasibətilə BMT-nin insan hüquqları üzrə komissarı xanım Mişel Baçeleti təbrik etmək və mühüm mandatın icra edilməsində ona uğurlar arzu etmək istərdim.
İnsan hüquqları ilə bağlı çağırışların, ələlxüsus milyonlarla insanın zorla didərgin salınması, irqi və ayrı-seçkiliyin digər formalarının qlobal səviyyədə artdığı bir zamanda bütün insan hüquqlarının təşviqi və qorunması üçün əsas məsuliyyət daşıyan İnsan hüquqları üzrə ali komissarın Ofisinin rolu daha da önəmli olmuşdur. Biz üzv dövlətlərin müraciəti əsasında onlara texniki yardımın göstərilməsinin və qabiliyyətin artırılmasının genişləndirilməsində Ofisin başlıca rolunu qiymətləndiririk. Bunu rəhbər tutaraq, Azərbaycan Ofisin məşvərətçi xidmətlərinin dəstəklənməsinə könüllü ianələr etməyi davam etdirəcəkdir.
Azərbaycan bütün dünyada insan hüquqlarının təşviqi və qorunması üçün çoxtərəfli institutların vacibliyinə inanır. Bu səbəbdən, Azərbaycan əməkdaşlıq və həqiqi dialoq vasitəsilə bütün insan hüquqlarının təşviq edilməsinə və qorunmasına cavabdeh olan BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına əhəmiyyət verir.
Azərbaycan, Şurada müşahidəçi olaraq onun işinə fəal şəkildə töhfə verir. Şuranın 37-ci sessiyasında Azərbaycan Gürcüstan, Keniya, Tailand və Türkiyə ilə birlikdə Şura tərəfindən yekdilliklə qəbul edilmiş şəffaf, hesabatlı və səmərəli ictimai xidmətlərin təqdim edilməsi yolu ilə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin və insan hüquqlarının təşviqi ilə bağlı 92 dövlətin həm-müəllif olduğu qətnamə layihəsini irəli sürdü. Bu il İnsan hüquqları üzrə ali komissarın Ofisi ilə birlikdə Azərbaycan, yuxarıda qeyd olunan qətnamədə təşviq edilən ictimai xidmətlərin səmərəli modellərinə malik ölkələrin digər üzv dövlətlərlə ən yaxşı təcrübələrini bölüşə biləcəyi növbəti beynəlxalq konfransa ev sahibliyi edəcəkdir. Azərbaycan 2018-ci ilin mart ayında qəbul edilmiş insan hüquqlarının qorunması və təşviqi və dayanıqlı inkişaf üzrə 2030-cu il gündəliyinin icrası ilə bağlı İnsan Hüquqları Şurasının 37/24 saylı qətnaməsinin özək qrupu arasında olub. Şuranın 38-ci sessiyası zamanı insan hüquqları üzrə ali komissarın rolunun artırılması ilə bağlı ölkəm tərəfindən irəli sürülmüş birgə bəyanat 125 üzv dövlətin dəstəyini qazanmışdır.
Hökumətim bütün insan hüquqlarından və fundamental azadlıqlardan vətəndaşlarımızın tam yararlanmasını təmin etmək üçün genişmiqyaslı proqramların həyata keçirilməsini davam etdirir. Bu xüsusda, ədliyyə sisteminin fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi üçün əlavə qanunverici və struktur tədbirlərinə hədəfləmiş 2019-2023-cü illərdə ədliyyənin inkişafı ilə bağlı Dövlət Proqramının bu yaxınlarda qəbul edilməsini vurğulamaq istərdim.
Xüsusilə qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan iqtisadi, mülki, mədəni, siyasi, sosial hüquqlar və inkişaf hüququ da daxil olmaqla bütün insan hüquqlarını əhatə edən dayanıqlı inkişaf üzrə 2030-cu il gündəliyinin icrasına tam sadiqdir. Azərbaycan bu ilin sonunda dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin icrası ilə bağlı ikinci könüllü milli hesabatını təqdim edəcəkdir. Ölkəm sosial təhlükəsizlik sistemini daha da inkişaf etdirdiyindən, bu hesabat fiziki qabiliyyəti məhdud olan insanlar da daxil olmaqla bütün həssas qrupların hüquqlarına xüsusi əhəmiyyəti əks etdirəcəkdir. Bu kontekstdə, biz BMT Baş katibinin BMT-nin işinin bütün istiqamətlərinə Əlilliyin Daxil edilməsi üzrə Sistem boyu Fəaliyyət Planının təşviq edilməsi qərarını alqışlayırıq.
Xanım sədr,
Həmçinin, bu yüksək kürsüdən məmnuniyyətlə bildirmək istərdim ki, bu ilin oktyabr ayında Azərbaycan sədrliyini öz üzərinə götürəcək Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının 18-ci sammitinə ev sahibliyi edəcəkdir. İnanırıq ki, Azərbaycanın sədrliyi 2020-ci ildə 65-ci ildönümü İnsan Hüquqları Şurası da daxil olmaqla bir çox BMT platformaları boyunca qeyd olunacaq Hərəkatın təməl prinsiplərinin irəli aparılmasına təkan verəcəkdir.
Fürsətdən istifadə edərək, ölkəmin Qoşulmama Hərəkatının səylərinə sadiqliyini bir daha təsdiq edirəm.
Vurğulamalıyam ki, Ermənistan və Azərbaycan arasında davam edən silahlı münaqişə beynəlxalq və regional sülhə və təhlükəsizliyə, insan hüquqlarına və inkişafa hələ də əsas təhdid olaraq qalmaqdadır.
Bugün Azərbaycan bu münaqişənin qəddar səhifələrindən birinin – 106-sı qadın, 63-çü uşaq və 70-i yaşlılar olmaqla Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin kiçik şəhərinin 613 sakininin 1992-ci ildə erməni silahlı qüvvələri tərəfindən qətlə yetirildiyi, Ermənistan tərəfindən törədilən Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümünü qeyd edir.
Qonşu Ermənistanın silahlı təcavüzü nəticəsində Azərbaycan ərazisinin 20 faizi 1992-ci ildən bəri işğal altındadır. Etnik təmizləməyə məruz qalmış bir milyondan çox azərbaycanlı öz doğma yurd-yuvalarından zorla didərgin salınaraq məcburi köçkün vəziyyətində qalmaqdadırlar və bu, 10 milyon əhalisi olan bir ölkədə adambaşı hesablamalara görə dünyada ən çox məcburi köçkün və qaçqınların olduğu bir ölkədir. Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bir daha təsdiqləyən və erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını qəti şəkildə tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri və bir çox digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq sənədlərinə məhəl qoymayaraq Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirir.
Məhz bu kontekstdə mən BMT İnsan Hüquqları Şurasını, onun mandat sahiblərini və BMT-nin insan hüquqları üzrə ali komissarını 20 ildən çoxdur ki hüquqları pozulan azərbaycanlı məcburi köçkün və qaçqınların insan hüquqlarının bərpası və ədalətin aliliyinin təmin edilməsi üçün səmərəli tədbirlər və prinsipial mövqe nümayiş etdirməyə çağırıram.

No:036/19, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 40th Session of the UN Human Rights Council
Geneva, 26 February 2019
At the outset, I would like to congratulate Ambassador Coly Seck on assuming responsibilities of the President of the UN Human Rights. Let me also use this occasion to congratulate UN High Commissioner for Human Rights Madame Michelle Bachelet on her recent appointment and wish her every success in discharging her important mandate.
At a time when human rights challenges, in particular forceful displacement of millions of people and racial and other forms of discrimination are on the rise globally, the role of the Office of the High Commissioner for Human Rights with principal responsibility for promotion and protection of all human rights has become even more crucial. We value the Office’s pivotal role in extending technical assistance and capacity building to the Member States upon their request. With this in mind, Azerbaijan will continue to make voluntary contributions to support Office’s advisory services.
Azerbaijan believes in importance of multilateral institutions for promotion and protection of human rights around the world. Therefore, Azerbaijan attaches importance to the UN Human Rights Council mandated to promote and protect all human rights through cooperation and genuine dialogue.
While being an observer to the Council, Azerbaijan actively contributes to its work. At the 37th session of the Council Azerbaijan together with Georgia, Kenya, Thailand and Türkiye submitted a draft resolution co-sponsored by 92 States on promoting human rights and SDGs through transparent, accountable and efficient public services delivery, which was unanimously adopted by the Council. This year Azerbaijan in cooperation with the OHCHR will host a follow-up international conference where countries with effective models of public services can share their best practices with other Member States as encouraged by the abovementioned Resolution. Azerbaijan was among the core group of the HRC Resolution 37/24 on promotion and protection of human rights and the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development adopted in March 2018. The joint statement initiated by my country on an increased role of High Commissioner for Human Rights during the 38th session of the Council enjoyed support of 125 Member States.
My Government continues to carry out large-scale programs to ensure that our citizens fully enjoy all human rights and fundamental freedoms. In this regard, I would like to highlight the recently adopted State Program on the Development of Justice in 2019-2023, which aims at further legislative and structural measures to improve performance of judiciary.
Let me underline that Azerbaijan is strongly committed to the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development, which embodies all human rights, including economic, civil, cultural, political, social rights, and the right to development. Azerbaijan will submit its 2nd Voluntary National Report on the implementation of SDGs later this year. As my country is further developing its social security system, this Report will reflect special importance attached to the rights of all vulnerable groups, including persons with disabilities. In that context, we welcome the decision of the UN Secretary General to promote the System Wide Action Plan on Disability Inclusion across all pillars of the UN work.
Madame Chair,
I am also pleased from this high podium to announce that this October Azerbaijan will host the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement where my country will take over the presidency of the Movement. We are convinced that the presidency of Azerbaijan will provide another impetus for advancing the founding principles of the Movement the 65th anniversary of which will be celebrated in 2020, across many UN platforms, including in the Human Rights Council.
I take this opportunity to reaffirm my county’s commitment to the Non-Aligned Movement endeavors.
I am compelled to stress that unfortunately the on-going armed conflict between Armenia and Azerbaijan still represents a major threat to international and regional peace and security, human rights and development.
Today, Azerbaijan marks the 27th anniversary of one the brutal pages of this conflict – the Khojaly Genocide committed by Armenia, as a result of which 613 residents of this small town in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan were murdered by Armenian military in 1992, including 106 women, 63 children and 70 elders.
As a result of the armed aggression by neighboring Armenia 20 percent of the territory of Azerbaijan has been under occupation since 1992. Over 1 million Azerbaijanis subjected to ethnic cleansing remain to be forcefully displaced from their native lands, which in per capita terms makes it one of the highest numbers of IDPs and refugees in the world with a country of 10 million. Armenia continues the occupation of Azerbaijani territories by disregarding the UN Security Council resolutions 822, 853, 874 and 884 and related documents of many other international organizations, which firmly reaffirm the territorial integrity of Azerbaijan and demand immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan.
In this context that I urge the UN Human Rights Council, its mandate holders and the UN High Commissioner for Human Rights to take a principled standing and efficient actions for administration of justice and restoration of human rights of Azerbaijani IDPs and refugees violated more than two decades.