No:033/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Latviya Respublikasının xarici işlər naziri Baiba Braje ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
3 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Latviya Respublikasının xarici işlər naziri Baiba Braje arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan və Latviya arasında mövcud əlaqələr gündəliyində duran məsələlər, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Ölkələrimiz arasında bir sıra istiqamətlər üzrə ikitərəfli, o cümlədən regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafında qarşılıqlı səfər və təmasların əhəmiyyəti qeyd olunub.

No:033/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Latvia Baiba Braže
03 February 2025 15:58
On 3 February 2025, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Latvia Baiba Braže.
During the telephone conversation, issues on the agenda of existing relations between Azerbaijan and Latvia, as well as the regional and international security situation, were discussed.
The importance of mutual visits and contacts in the development of bilateral cooperation in a number of areas between our countries, including multilateral cooperation within the framework of regional and international organizations, was noted.
During the telephone conversation, an exchange of views was also held on other issues of mutual interest.