No:033/24, Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı terror hücumunun birinci ildönümü ilə bağlı Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
27 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı törədilmiş terror hücumundan bir il ötür.
Terror hücumu nəticəsində Səfirliyin bir əməkdaşı həlak olmuş, digər iki əməldaşı isə müxtəlif bədən xəsarətləri alaraq ağır yaralanmışdır. Hücumdan sonra insanların həyat və təhlükəsizliyinə yaranmış ciddi risk vəziyyəti nəzərə alınaraq, Səfirliyin əməkdaşlarının və ailə üzvlərinin təxliyəsi həyata keçirilmişdir.
Səfirliyə qarşı törədilmiş terror aktı fonunda akkreditasiya ölkəsi kimi İran tərəfi “Diplomatik Əlaqələr haqqında Vyana Konvensiyası”ndan irəli gələrək Səfirliyin binasının hər cür hücumlardan qorunması və onun əməkdaşlarının təhlükəsizliyinin təminatına dair öhdəliyini yerinə yetirməmişdir.
Terror aktından sonra bir çox dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar beynəlxalq münasibətlərdə diplomatik missiyalara hücumun qəbuledilməz olduğu, terror aktının qətiyyətlə pisləndiyi bəyanatlarla çıxış etmişlər.
Terror hücumu ilə bağlı Azərbaycanla İran arasında yaranmış vəziyyətin aradan qaldırılması, sözügedən terror aktının təşkili və törədilməsində əli olanların ən ağır şəkildə cəzalandırılması, Səfirliyin təhlükəsizliyinə tam təminatın verilməsi istiqamətində son bir il ərzində iki ölkənin rəsmi şəxsləri və aidiyyəti qurumları arasında mütəmadi təmaslar davam etdirilmiş, Azərbaycan tərəfinin gözləntiləri qarşı tərəfə çatdırılmışdır. İran tərəfi aparılan istintaq tədbirləri barədə mütəmadi əsasda Azərbaycan tərəfini məlumatlandırmış, uzun müddət aparılmış prosesdən sonra terror aktını törədən şəxsin məhkəməsinin ilk iclasını 27 yanvar 2024-cü il tarixinə təyin etmişdir.
Səfirliyə qarşı törədilmiş terror aktının birinci ildönümündə şəhidimizin yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir, bu hücumu bir daha qətiyyətlə pisləyir, günahkarların öz layiqli cəzalarına çatmaları və gələcəkdə bu qəbildən əməllərin qarşısının alınması istiqamətində İran tərəfindən tezliklə nəticəyönümlü addımların atılacağını gözləyirik.

No:033/24, Statement by the Ministry of Foreign Affairs on the first anniversary of the terror attack against the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran
27 January 2024 08:55
On 27 January 2024, one year has passed since the terror attack against the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran.
As a result of the terror attack, one embassy employee lost his life, while two others suffered numerous injuries. Following the incident, Embassy staff members and their families were evacuated due to the grave risk posed to their lives and safety.
Against the backdrop of the terror attack in the Embassy, Iranian side as the host State, failing to protect the Embassy building against any forms of intrusion and to guarantee the safety of its staff, did not fulfill its obligations under the “Vienna Convention on Diplomatic Relations.”
Following the terror act, many countries and international organizations issued statements strongly condemning the terror act and stating that the attack on diplomatic missions in international relations is unacceptable.
In order to overcome the situation between Azerbaijan and Iran emerged in connection with the terror attack, to punish those involved in the preparation and execution of the aforementioned terror act in the harshest way, and provide full guarantee of the Embassy’s security, regular contacts between officials and relevant bodies of the two countries have been continued, expectations of Azerbaijan have been communicated over the past year. Iranian side have regularly updated Azerbaijan regarding the actions taken during the investigation, and following a protracted investigation, the first court hearing of the terrorist was set for 27 January 2024.
As we commemorate the first anniversary of the terror attack against the Embassy, we offer our sincere condolences to the relatives of our Martyr, once again strongly condemn this attack, and expect that Iran will immediately take result-oriented steps to prevent such kind of actions from happening in future.