No:032/23, Azərbaycan Respublikası ilə Çex Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirə dair mətbuat məlumatı
26 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Çex Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN-in rəhbər heyəti, Çex Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri və Səfirliyinin əməkdaşları, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin üzvləri, Bakı Dövlət Universitetinin və Azərbaycan Slavyan Universitetinin rektorları və digər qonaqlar iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev 30 il ərzində ölkələrimiz arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini, bu prosesdə yüksək səviyyəli siyasi dialoqun, rəsmi səfər mübadilələrinin, habelə parlamentlərarası əməkdaşlığın mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Nazir müavini, yubiley münasibətilə iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktublarının mübadiləsini məmnunluqla qeyd edib.
Münasibətlərimizin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini bildirən nazir müavini iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq, habelə mədəniyyət, elm-təhsil və turizm sahələrində reallaşdırılmış intensiv mübadilələrdən danışıb.
İkitərəfli əməkdaşlıqla yanaşı, ölkələrimiz arasında çoxtərəfli platformalarda da səmərəli əməkdaşlığın mövcud olduğunu diqqətə çatdıran Fariz Rzayev, Azərbaycan və Çex Respublikası arasında yüksələn xətt üzrə inkişaf edən iqtisadi əlaqələrin olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Çex Respublikasının ölkəmizdəki Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Milan Sedlacek 30-cu ildönümü qeyd olunan Azərbaycan-Çex Respublikası ikitərəfli əlaqələrinin hazırkı səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Növbəti ay Praqada Azərbaycan-Çex Respublikası hökumətlərarası komissiyasının iclasının keçiriləcəyini xatırladan Çex diplomat, Azərbaycanla yalnız iqtisadi əlaqələrə təkan verilməsinə deyil, eyni zamanda, mədəniyyət və turizm sahəsində də əməkdaşlığın daha da inkişafına çalışacağını bildirib. Azərbaycanın Milli Məclis sədrinin və xarici işlər nazirinin Çexiyaya dəvət olunduğu və bu səfərləri səbrsizliklə gözlədikləri vurğulanıb.
Azərbaycan və Çex Respublikası arasında tarixi nöqteyi-nəzərdən ortaq cəhətlərin çox olduğunu qeyd edən diplomat, xalqlarımız arasında dostluğun möhkəmlənməsi üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini bildirib.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Çex Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.

No:032/23, Press release on the event held on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Czech Republic
On January 26, 2023, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan hosted an event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Czech Republic.
The event was attended by the leadership of the Foreign Ministry of the Republic of Azerbaijan, the Ambassador of the Czech Republic to the Republic of Azerbaijan and employees of the Embassy, members of the Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan, rectors of Baku State University and Baku Slavic University and other guests.
Speaking at the event, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev stressed that fruitful cooperation based on mutual respect and trust have been successfully developing between the two countries for 30 years, and high-level political dialogue, official visits, as well as inter-parliamentary cooperation have played an important role in this process. The Deputy Foreign Minister noted with satisfaction the exchange of congratulatory letters between the Foreign Ministers of the two countries on the occasion of the anniversary.
Noting that our relations have risen to the level of strategic partnership, the Deputy Foreign Minister spoke about the economic cooperation between the two countries, as well as the intensive exchanges in the fields of culture, science, education and tourism.
Fariz Rzayev pointed out that along with bilateral cooperation, there is also effective cooperation on multilateral platforms between the two countries, and noted that there are economic relations between Azerbaijan and the Czech Republic that are rapidly developing.
Speaking at the event, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Azerbaijan Milan Sedlacek expressed satisfaction with the current level of bilateral relations between Azerbaijan and the Czech Republic, the 30th anniversary of which is celebrated.
Recalling that next month a meeting of the Intergovernmental Commission between Azerbaijan and Czech Republic will be held in Prague, the Czech diplomat said that he will work not only to stimulate economic relations with Azerbaijan, but also to further develop cooperation in the field of culture and tourism. It was emphasized that the Chairman of the Milli Majlis (Parliament) and the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan were invited to the Czech Republic.
Noting that Azerbaijan and the Czech Republic have a lot in common from a historical point of view, the diplomat said that he will do his best to strengthen friendship between our peoples.
At the end of the event, the participants got acquainted with the exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and the Czech Republic.