Mətbuat şərhi 11 fevral 2020
No:032/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Baş katibi ilə görüşüb
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Vyanada ATƏT Baş katibi Tomas Qreminqer ilə görüşüb və tərəflər ATƏT və Azərbaycan arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər.
Görüş zamanı Baş katib Qreminqer ATƏT-in Azərbaycanı təhlükəsizliyin hər üç ölçüsü – hərbi-siyasi, iqtisadi və ətraf mühit və insan ölçüsü – üzrə öhdəliklərinin yerinə yetirilməsində dəstəkləməyə sadiq olduğunu qeyd edib. Bu xüsusda, Baş katib ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun Azərbaycan tərəfinin rəsmi dəvətini qəbul edərək 9 fevral tarixli növbədənkənar parlament seçkilərini müşahidə etmək üçün Azərbaycana Seçki Müşahidə Missiyasını göndərdiyini xatırladıb.
Nazir Elmar Məmmədyarov vurğuladı ki, bu seçkilər Azərbaycanda həyata keçirilən islahatlar prosesi kontekstində nəzərdən keçirilməlidir.
Nazir Elmar Məmmədyarov Baş katib Qreminqeri bu ilin 28-30 yanvar tarixlərində ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Ermənistan Xarici İşlər naziri Zöhrab Mnatsakanyan ilə Cenevrədə keçirilmiş görüşü barədə məlumat verib. Nazir münaqişənin Helsinki Yekun Aktının prinsipləri əsasında tezliklə həllinin substantiv aspektləri üzrə ətraflı müzakirələrin əhəmiyyətini vurğulayıb. Baş katib Qreminqer Minsk Qrupunun həmsədrlərinin səylərinə tam dəstəyini ifadə edib və insanlar arasında intensive təmaslar vasitəsilə əhalilərin sülhə hazırlanması üçün konkret addımları və danışıqları alqışlayıb.
Nazir Məmmədyarov və Baş katib Qreminqer, həmçinin ATƏT-in “Xəzər Dənizi bölgəsində Yaşıl Limanların və Bağlılığın təşviq edilməsi” layihəsinin həyata keçirilməsinin hazırkı mərhələsini müzakirə etdilər. Layihə Xəzər dənizi boyunca və daha geniş bölgədə bağlılığı təşviq etmək üçün yenilənə bilən enerji, rəqəmsallaşma və ticarət və nəqliyyat vasitələrindən daha yaxşı istifadə etmələri üçün Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanı dəstəkləmək məqsədini daşıyır.
Nazir Elmar Məmmədyarov Baş katib Qreminqeri yaxın gələcəkdə Azərbaycana səfər etməyə dəvət etdi. Nazir bildirdi ki, Baş katibin səfəri münasibətilə Bakıda yaşıl limanların və bağlılığın təşviqi ilə bağlı konfrans təşkil olunacaq.

No:032/20, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the OSCE Secretary General
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the OSCE Secretary General Thomas Greminger in Vienna and the sides discussed the ways to enhance co-operation between OSCE and Azerbaijan.
Secretary General Greminger said that the OSCE is committed to supporting Azerbaijan in the implementation of its commitments in all three dimensions of security: the politico-military, the economic and environmental and the human dimension. In this regard, Secretary General recalled that the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) deployed an Election Observation Mission to Azerbaijan to observe early parliamentary elections on 9 February, following an official invitation from the authorities.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that these elections should be viewed in the context of the reform process in Azerbaijan.
Minister Mammadyarov briefed Secretary General Greminger about his meeting with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, which took place under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on 28-30 January in Geneva. The Minister emphasized the importance of such detailed discussions on the substantive aspects of early conflict resolution, on the basis of the Helsinki Final Act principles. Greminger expressed his full support to the efforts of the Minsk Group Co-Chairs and welcomed the talks and concrete steps to prepare the populations for peace through intensified people-to-people contacts.
Minister Mammadyarov and SG Greminger also discussed the current phase of implementation of the OSCE project on “Promoting Green Ports and Connectivity in the Caspian Sea Region”. The project aims at supporting Azerbaijan, Kazakhstan, and Turkmenistan in making the best use of renewable energy, digitalization and trade, and transport facilitation to promote connectivity across the Caspian Sea and the wider region.
Minister Elmar Mammadyarov invited Secretary General Greminger to visit Azerbaijan in the near future. Minister announced that on the occasion of the Secretary General’s visit a conference on promoting green ports and connectivity will be organized in Baku.