No:030/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baro tərəfindən Azərbaycanın Fransanın dənizaşırı ərazilərində müdaxilə ilə bağlı Fransa Senatında səsləndirdiyi iddialara dair şərhi
Biz təəssüf edirik ki, 29 yanvar 2025-ci il tarixində Senatda müzakirələr zamanı Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baro növbəti dəfə Azərbaycanın Fransanın dənizaşırı ərazilərinə qondarma müdaxiləsi ilə bağlı iddialar yaymağa cəhd edib.
Fransanın xarici işlər naziri Jan Noel Baronun Azərbaycanı dənizaşırı ərazilərə müdaxilədə ittiham edən şərhi Fransanın Yeni Kaledoniya yerli əhalisinin tələblərinə qarşı hərəkətsizliyini ört-basdır etmək cəhdi olduğunu bir daha diqqətə çatdırırıq.
Məhz Fransa hər zaman regional məsələlərə qarışaraq, Azərbaycanın sülh və sabitliyi bərpa etmək istiqamətində apardığı prosesi pozmağa çalışıb.
Bakı Təşəbbüs Qrupu bir QHT kimi Fransanın müstəmləkə siyasətini və dənizaşırı ərazilərdəki problemlərini ictimaiyyətə çatdırmağı hədəfləyir. Bu cür qrupların işini gözdən salmaq cəhdləri dekolonizasiya prosesini sarsıdır.
Yalnız keçən il güc tətbiqi nəticəsində azı 14 nəfərin həlak olduğu və bir çox insanın yaralandığı Yeni Kaledoniyanın yerli əhalisinə qarşı repressiya siyasətinə son qoymaq əvəzinə, Azərbaycana qarşı şantaj Fransanın xarici siyasət strategiyasının nə qədər faydasız olduğunu nümayiş etdirir.
Bundan əlavə, Fransanın müxtəlif beynəlxalq təşkilatlardakı rol və resurslarından neomüstəmləkə siyasətinə qarşı təbliğat aparmağı hədəfləyən beynəlxalq QHT müdafiəçilərinə təzyiq göstərmək üçün sui-istifadə etməsi mənasızdır və heç bir nəticə verməyəcək.

No:030/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on claims voiced by Jean-Noël Barrot, Minister for Europe and Foreign Affairs of France, at the French Senate, on alleged interference of Azerbaijan in overseas territories of France
We regret that on 29 January 2025 at the Senate discussions, Jean-Noël Barrot, Minister for Europe and Foreign Affairs of France, once again attempted to disseminate allegations about the so-called interference of Azerbaijan in overseas territories of France.
We reiterate that the comment by the Foreign Minister of France accusing Azerbaijan of overseas territories interference is an overt attempt to cover up France’s inaction vis-a-vis demands of the indigenous population of New Caledonia.
It was France that has always interfered in regional affairs, and tried to undermine the process led by Azerbaijan to restore peace and stability.
The Baku Initiative Group, being an NGO, aims to bring into publicity France’s colonial policies and problems in overseas territories. Efforts to denigrate the work of such groups undermine the process of decolonization.
Instead of ending the policy of repressions against the indigenous population of New Caledonia, where as a result of the use of force at least 14 people died and many injured only last year, blackmailing against Azerbaijan demonstrates how futile France’s foreign policy strategy is.
Moreover, the abuse by France of its role and resources in multiple international organizations to put pressure on international NGO advocates aiming at propagating against neo-colonial policies is pointless and will not yield results.