No:030/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Küveyt-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun rəhbəri Məhəmməd Haif Əl-Muteyrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Küveyt-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun rəhbəri Məhəmməd Haif Əl-Muteyrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə, Azərbaycan və Küveyt arasında ikitərəfli, çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, iki ölkə arasında müxtəlif, o cümlədən iqtisadi, alternativ enerji, ticarət, kənd təsərrüfatı, balıqçılıq, turizm, mədəniyyət, təhsil və s. sahələr üzrə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq gündəliyinin və perspektivlərin mövcudluğu məmnunluqla qeyd edib. Xüsusilə, regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), Qoşulmama Hərəkatı (QH) çərçivəsində iki ölkənin bir-birinə göstərdiyi qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyəti vurğulanıb.
2024-cü ilin eyni zamanda Azərbaycan və Küveyt arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd edilməsi ilə əlamətdar olduğu diqqətə çatdırılıb. Ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafında parlament diplomatiyasının, o cümlədən ik ölkənin parlamentarilərinin qarşılıqlı səfərlərinin müsbət rol oynadığı bildirilib.
Əlaqələrin inkişaf perspektivlərinin zəngin olduğu, bu istiqamətdə mövcud potensialdan səmərəli istifadə edilməsi məqsədilə siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin və Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Küveyt Dövləti Hökuməti arasında Əməkdaşlıq üçün Birgə Komissiyanın böyük əhəmiyyətə malik olduğu vurğulanıb.
Qarşı tərəf həmçinin postmünaqişə dövründə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri barədə ətraflı məlumatlandırılıb, Küveyt tərəfinin prosesdə iştirakı üçün potensial imkanların olduğu qeyd edilib.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:030/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation led by the Head of the Kuwait-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group, Mohammad Hayef Al-Mutairi
23 January 2024 16:02
On 23 January 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegation led by the Head of the Kuwait-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group, Mohammad Hayef Al-Mutairi.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Kuwait, as well as the current situation in the region, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the existence of a mutually beneficial cooperation agenda and prospects between the two countries in various fields, including economic, alternative energy, trade, agriculture, fisheries, tourism, culture, education and other areas. In particular, the importance of mutual support demonstrated by the two countries within the framework of regional and international organizations, including the United Nations (UN), the Organization of Islamic Cooperation (OIC), and the Non-Aligned Movement (NAM), was emphasized.
It was noted that 2024 is also marked by the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Kuwait. It was noted that parliamentary diplomacy, including mutual visits of parliamentarians of the two countries, has played a positive role in the development of relations between two countries.
It was emphasized that the prospects for the development of relations are rich, and that the mechanism of political consultations and the Joint Commission for Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Kuwait have great importance in order to effectively utilize the existing potential in this direction.
The other side was also provided with detailed information on the restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation in the post-conflict period, and it was noted that there are potential opportunities for the Kuwaiti side to participate in the process.