No:030/23, Nazir Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Hissein Brahim Taha ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
25 yanvar 2023 19:10
25 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Hissein Brahim Taha ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycan və İƏT arasında mövcud əməkdaşlıq, təşkilatın gündəliyində duran aktual məsələlər və gələcək planlar müzakirə mövzusu olub.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan ilə İƏT arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, mədəni, təhsil və s. istiqamətlərdə faydalı və səmərəli əməkdaşlığın mövcud olduğunu vurğulayıb. Baş katibin ölkəmizə səfəri zamanı və BMT Baş Assambleyası çərçivəsində keçirilmiş görüşlərdə aparılmış müzakirələr məmnuniyyətlə xatırlanıb.
Tərəflər ötən il ərzində keçirilən birgə tədbirlərin uğurlu təşkilinə istinad edərək, 2023-cü ildə də keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər, o cümlədən cari ilin mart ayında Mavritaniyada baş tutacaq İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 49-cu Zirvə toplantısına hazırlıq işləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə, o cümlədən mədəniyyətlərarası, dinlərarası dialoqa təhdid törədən İslamafobiya və terrorçuluq meylləri, yoxsulluq ilə mübarizədə İƏT üzv dövlətlərinin həmrəyliyinin, habelə birgə səylərinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:030/23, Press release on the phone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hissein Brahim Taha
On January 25, 2023, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hissein Brahim Taha.
During the phone conversation, the current cooperation between Azerbaijan and the OIC, issues on the Organization's agenda and future plans were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized the existance of beneficial and effective cooperation between Azerbaijan and OIC in various fields, including political, economic, cultural, educational and others. The discussions held during the visit of the Secretary General to Azerbaijan and at the meetings held within the framework of the UN General Assembly were recalled with pleasure.
Referring to the successful organization of joint events held over the past year, the parties exchanged views on the events planned to be held in 2023, including preparations for the 49th summit of the OIC Council of Foreign Ministers to be held in Mauritania in March this year.
The importance of solidarity and joint efforts of the OIC member states in the fight against Islamophobia and terrorist tendencies, poverty threatening international peace and security, as well as intercultural and interfaith dialogue was emphasized.