No:026/25, Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Mixail Yevdokimov ilə Xarici İşlər Nazirliyində görüşə dair mətbuat məlumatı
28 yanvar 2025-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Yevdokimov Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət olunub.
Görüş zamanı, Rusiya mətbuatında, eləcə də Rusiyanın bəzi rəsmi dairələri tərəfindən dezinformasiya xarakterli və ölkəmizi hədəf alan yazıların dərc olunması və reportajların yayımlanmasının anlaşılmazlıq yaratdığı, bunun Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında Müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin məzmun və ruhuna zidd olduğu diqqətə çatdırılıb.
“Azərbaycan Hava Yollarına” məxsus təyyarənin faciəvi şəkildə qəzaya uğraması ilə bağlı ilkin təhqiqatın nəticələrinin məlum olduğu, istintaqın yekunlaşdırılması üçün iş aparıldığı, qəza ilə bağlı Rusiya tərəfindən gözləntilərimizin açıq şəkildə bəyan edildiyi xatırlanıb.
Yerli mətbu orqanında “Rus evi” ilə bağlı məlumata gəldikdə, bunun rəsmi mövqe olmadığı, bu kimi təşkilatların ölkəmizin ərazisində fəaliyyətinin qarşılılıq prinsipinə əsaslandığı və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun aparılmasının vacib olduğu bildirilib.

No:026/25, Press release on meeting with Mikhail Yevdokimov, Ambassador of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan, at the Ministry of Foreign Affairs, EN/RU
On 28 January 2025, Mikhail Yevdokimov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan, was invited to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting, it was noted that the publication of articles based on disinformation and broadcasting of coverages targeting our country in the Russian media and by some official circles of Russia cause misunderstanding, and that this contradicts the letter and spirit of the Declaration on allied interaction between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation.
It was noted that the results of the preliminary investigation into the tragic crash of the “Azerbaijan Airlines” plane are known, work is being carried out to finalize the investigation, and reminded that our expectations from the Russian side regarding the accident had openly been stated.
Regarding the information in a local press about the “Russian House”, it was stated that this is not an official position, that the activities of such organizations on the territory of our country are based on the principle of reciprocity and that it is important to conduct them in accordance with the requirements of the legislation.