No:026/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in Avropa Parlamentinin qəbul etdiyi qətnamə ilə bağlı sualını cavablandırır
Cavab: İlk növbədə onu vurğulamaq istərdim ki, bu il yanvarın 20-də Avropa Parlamentinin (AP) qəbul etdiyi illik doktrinal və hüquqi təsirə malik Ümumi Xarici və Təhlükəsizlik Siyasətinin tətbiqi barədə qətnaməsi və 2021-ci il üçün yol xəritəsi sayılan bu hesabat sənədində növbəti dəfə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin (o cümlədən Azərbaycanın) beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə Aİ-nin dəstəyi birmənalı şəkildə əks olundu. Bəzi ermənipərəst dairələrinin səylərinə baxmayaraq, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Avropa İttifaqının Azərbaycanın və digər Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin ərazi bütövlüyünün və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına dəstəyə dair mövqeyində hər hansı dəyişiklik baş vermədi.
Sənəddə, həmçinin qeyd edilir ki, Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan dövlət başçıları tərəfindən 10 noyabr tarixində imzalanmış üçtərəfli bəyanat müsbət qarşılanır, gələcək sülh üçün bu razılaşmanın daha yaxşı perspektivlər açacağına ümid ifadə olunur. Burada, mülki əhalinin öldürülməsi, mülki infrastrukturun dağıldılması, kasetli döyüş sursatlarından istifadə pislənir və bu xüsusda həm Ermənistan, həm də Azərbaycana çağırışlar edilir. Sənəddə məcburi köçkünlər və qaçqınların evlərinə geri qayıtması, ehtiyacı olanlara humanitar yardımın göstərilməsi, habelə müharibə cinayətlərinə məsul olanların qanun qarşısında cavab verməsi kimi məsələlər əks olunub.
Bir sözlə, Avropa Parlamenti qətnaməsi Şərq Tərəfdaşlığı ölkərindəki münaqişələrlə bağlı bütün məsələlərin həllini məhz beynəlxalq hüquq əsasında, ilk növbədə isə ŞT ölkələrinin beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüklərinin Aİ tərəfindən qətiyyətli dəstəklənməsi əsasında həll edilməsinin vacibliyini son 4 ildə olduğu kimi bir daha vurğulayıb.
O ki, qaldı qətnamədə əks olunmuş bəzi əsassız və gecikmiş məqamlara, onlara aydınlıq gətirmək istərdik. İlk növbədə, bölgənin gələcək statusu və Dağlıq Qarabağın erməni əhalisi və irsinin təhlükəsizliyinin təmin olunması məsələsi ilə bağlı mövqeyimiz bəllidir və birmənalı şəkildə dəfələrlə ifadə olunub. Bu mövqe ilə tanış olmayan AP üzvlərinin diqqətinə bir daha çatdırırıq ki, Azərbaycan Prezidenti status məsələsini tarixin zibilliyinə yollayıb, erməni əhalisinin və irsinin təhlükəsizliyinə gəldikdə isə, Azərbaycan ərazisindəki bütün vətəndaşların hüquqları etnik mənsubiyyətindən və dinindən asılı olmayaraq Azərbaycan Konstitusiyası ilə təmin olunur; tarixi-mədəni abidələr isə dövlət səviyyəsində qorunur.
Qətnamədə qardaş Türkiyə ilə bağlı əsassız iddialar əks olunub, həqiqəti əks etdirməyən qərəzli fikirlərə yer verilib. Vurğulayırıq ki, Türkiyə bölgənin aparıcı ölkələrindən biridir, bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasında maraqlıdır və bu xüsusda müstəsna rol oynayır.

No:026/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question on the resolution adopted by the European Parliament
23 January 2021 03:42
Answer: First of all, I would like to emphasize that the resolution adopted on January 20 of this year by the European Parliament (EP) on the implementation of the Common Foreign and Security Policy with doctrinal and legal impact, which is considered a roadmap for 2021, once again clearly reflects the EU's support for territorial integrity of the Eastern Partnership countries (including Azerbaijan) within the internationally recognized borders. Despite the efforts of some pro-Armenian circles, after the 44-day Patriotic War, the EU's position on supporting the territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan and other Eastern Partnership countries has not changed.
The document also notes that the trilateral statement signed by the Presidents of Azerbaijan and Russia and the Prime Minister of Armenia on November 10, 2020, is welcomed, and the hope is expressed that this agreement will open up brighter prospects for future peace. Here, the killing of civilians, the destruction of civilian infrastructure, the use of cluster munitions are condemned, and in this regard, calls are made to both Armenia and Azerbaijan. The document covers issues such as the return of IDPs and refugees to their homes, the provision of humanitarian assistance to those in need, as well as the prosecution of those responsible for war crimes.
In short, the European Parliament's resolution once again emphasized, as in the last 4 years, the importance of resolving all issues related to conflicts in the Eastern Partnership countries, precisely on the basis of international law, and primarily on the basis of strong support from the EU for the territorial integrity of the Eastern Partnership countries within their international borders.
As for some unfounded and delayed points reflected in the resolution, we would like to clarify them. First of all, our position on the future status of the region and ensuring the security of the Armenian population and heritage of Nagorno-Karabakh is clear and has been repeatedly stated unequivocally. We reiterate to the members of the European Parliament who are unfamiliar with this position that the President of Azerbaijan has sent the status issue to the dustbin of history, and as for the security of the Armenian population and heritage, the rights of all citizens in Azerbaijan, regardless of ethnicity or religion, are guaranteed by the Constitution of Azerbaijan; all historical and cultural monuments in Azerbaijan are protected at the state level.
The resolution contains unfounded allegations about brotherly Türkiye and biased opinions that do not reflect the truth. We emphasize that Türkiye is one of the leading countries in the region, is interested in ensuring peace and security in the region and plays an exceptional role in this regard.