No:024/23, Azərbaycan hökuməti tərəfindən Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə əsas iddia sənədinin təqdim edilməsinə dair mətbuat məlumatı
24 yanvar 2023 10:21
23 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan hökuməti əsas iddia sənədini Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə təqdim edib. Bu, İrqi Ayrı-seçkiliyin Bütün Formalarının Ləğv edilməsi haqqında Konvensiyaya uyğun olaraq ölkəmizin Ermənistana qarşı qaldırdığı beynəlxalq məhkəmə proseslərində mühüm inkişafdır.
Məhkəməyə təqdim edilmiş əsas iddia sənədi otuz illik ədalətsizliyi qeydə alan minlərlə səhifəlik dəlillərə əsaslanır. Sənəd, Ermənistan tərəfindən ən dəhşətli aktlardan biri olan etnik və milli mənsubiyyətə görə təmizləmə nəticəsində qətlə yetirilmiş, didərgin salınmış və zərər çəkmiş azərbaycanlılar haqqında ətraflı məlumatları ehtiva edir.
Ermənistanın qəsbkarlığı və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazilərinin qeyri-qanuni işğalı düşünülmüş və məqsədyönlü etnik təmizləmə siyasəti ilə müşayiət olunub. 2020-ci ilə qədər davam edən bu fəaliyyətin məqsədi Azərbaycan rayonlarının dağıdılması, talan edilməsi və istismarı yolu ilə ölkəmizin ərazisində erməni yaşayış məskəni yaratmaq məqsədi daşıyıb.
Azərbaycan 2020-ci ildə torpaqlarını azad etdikdən sonra sözügedən ərazilərdə dəlillərin genişmiqyaslı toplanması işini həyata keçirib. Ermənistanın yüz minlərlə insanın həyatını, saysız-hesabsız ailələri və icmaları, əvəzolunmaz mədəni irsi və ətraf mühiti məhv etməsinin miqyası həqiqətən də dəhşətlidir.
Ermənistanın etnik ayrı-seçkilik siyasəti və əməlləri, o cümlədən otuz ilə yaxın müddətdə ərazilərimizin qeyri-qanuni işğalı həmvətənlərimizin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki evlərinə qayıtmasına mane olub. Bugünədək yüzminlərlə azərbaycanlı məcburi köçkün hələ də öz keçmiş evlərinə qayıda bilmir. İşğal dövründə və 2020-ci ildə müharibədən sonra ərazilərdən geri çəkilərkən “yandırılmış torpaq” siyasətinin tərkib hissəsi kimi Füzuli, Ağdam, Cəbrayıl, Qubadlı, Zəngilan və Kəlbəcər kimi şəhərlər Ermənistan tərəfindən tamamilə dağıdılıb. Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 1991-ci ildə işğalından sonra Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən tikililərin 95 faizi yerlə-yeksan edilib.
Bu ayrı-seçkilik siyasətinə Ermənistanın mülki evləri və yaşayış məntəqələrini partlayıcı vasitələr və minalarla hədəfə alması da daxildir. 44 günlük Vətən Müharibəsinin başa çatmasından sonra mina partlayışlarında 282 azərbaycanlı həlak olub və ya ağır yaralanıb. Minalar Ermənistanın azərbaycanlı məcburi köçkünlərin geri qayıtmasına mane olmaq kampaniyasının mühüm elementi və ağır mirasıdır.
Azərbaycan tərəfi təqdim edilmiş müfəssəl sübutlar əsasında, azərbaycanlıların hüquqlarının geniş şəkildə pozulmasına görə Ermənistanın məsuliyyət daşıdığına dair vəsatətin təmin olunmasını məhkəmədən tələb edib. Xüsusilə, etnik təmizləmə, o cümlədən qəsdən həyatdan və mülkiyyət hüququndan məhrumetmə, işgəncə, mədəni irsin məhvi, erməni əhalisi arasında azərbaycanlılara qarşı nifrətin təbliği və Ermənistanda nifrət zəminində yaradılmış silahlı qruplara dövlət yardımı ilə bağlı Ermənistan hökumətinin məsuliyyət daşıdığının bəyan edilməsi üçün müraciət ünvanlanıb.
Azərbaycan tərəfinin müraciətində, həmçinin Ermənistanın itkin düşmüş azərbaycanlılara dair bütün məlumatları açıqlamaqla bağlı öhdəliklərini yerinə yetirməsinin, qanunsuz ələ keçirilmiş bütün əmlak və torpaqları azərbaycanlılara geri qaytarmasının, nifrət zəminində təbliğatı dayandırmasının və insan hüquqlarının otuz il ərzində pozulmasına görə məsuliyyətə cəlb olunmasının vacib olduğu vurğulanıb.
Azərbaycan tərəfi sözügedən cinayətləri törədənlərin beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində bütün zəruri tədbirləri davam etdirəcək.

No:024/23, Press Release on filing by the Government of Azerbaijan of Memorial in the International Court of Justice
24 January 2023 10:21
On January 23, 2023, the Government of Azerbaijan has filed its Memorial in the International Court of Justice (ICJ). This represents a major development in Azerbaijan’s international legal proceedings against Armenia under the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
The Memorial filed in the Court is based on thousands of pages of evidence documenting almost thirty years of injustice. It provides a detailed information of the Azerbaijanis killed, displaced, and harmed in one of the most horrific campaigns of cleansing by Armenia based on ethnic and national origin.
Armenia’s invasion and illegal occupation of territories internationally recognized as part of Azerbaijan was accompanied by a conscious and deliberate policy of ethnic cleansing. This practice, which continued until 2020, aimed to create an ethnically pure Armenian settlement on Azerbaijan’s territory through destruction, looting and exploitation of Azerbaijani districts.
After liberating its territories in 2020, Azerbaijan has undertaken an enormous evidence collection exercise in the liberated territories. The scale of Armenia’s destruction of hundreds of thousands of lives, countless families and communities, irreplaceable cultural heritage and the environment is truly shocking.
Armenia’s ethnic discrimination policy and practice, as well as illegal occupation for almost thirty years, prevented all Azerbaijani citizens to return to their homes in Karabakh region of Azerbaijan. To this day, hundreds of thousands of Azerbaijani IDPs still cannot return to their former homes. Entire towns, such as Fuzuli, Aghdam, Jabrayil, Gubadlı, Zangilan, Kalbajar were destroyed as part of Armenia’s occupation and “scorched earth” policy when it retreated from the then-occupied territories following the war in 2020. 95% of all buildings located in Azerbaijan’s Karabakh region were razed to the ground since Armenia’s occupation in 1991.
This discriminatory policy also includes Armenia’s reprehensible targeting of civilian homes and settlements with explosives and landmines. 282 Azerbaijanis have either died or been severely injured in mine explosions since the end of the 44-day Patriotic War. Landmines are critical elements and painful legacy of Armenia’s campaign to prevent the return of displaced Azerbaijanis.
On the basis of the extensive evidence submitted, Azerbaijan has requested that the Court declare Armenia as responsible for wholesale violations of human rights of Azerbaijanis. In particular, Azerbaijan has requested the Court to find the Government of Armenia responsible for ethnic cleansing, including through unlawful killing, torture, destruction and dispossession; cultural erasure; the promotion of hatred against Azerbaijanis; failure to promote tolerance of Azerbaijanis among the Armenian population; and state sponsorship of armed hate groups in Armenia.
Azerbaijan has also requested that the Court urge Armenia to uphold its obligations to disclose all information about the missing Azerbaijanis, restore to Azerbaijanis all property and land illegally taken, cease its promotion of hatred and state support for armed hate groups, and ultimately apologize and take responsibility for thirty years of human rights abuses.
The Azerbaijani side will continue all necessary measures to bring the perpetrators of the mentioned crimes to international legal responsibility.