No:023/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhdum Şah Mahmud Qureşi ilə telefon danışığına dair məlumatı
26 yanvar 2022 19:09
26 yanvar 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhdum Şah Mahmud Qureşi arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər, iki ölkə arasında münasibətlərin müxtəlif sahələrdə yüksək səviyyədə inkişafını məmnunluqla qeyd ediblər. Həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlığın uğurla həyata keçirildiyi vurğulanıb.
Nazirlər, iki ölkə arasında ötən il ərzində həm Xarici İşlər Nazirlikləri səviyyəsində, həm də digər qurumlar arasında həyata keçirilən təmasların intensivliyini məmnunluqla vurğulayıblar. Cari ildə iki qardaş ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər, Azərbaycan-Pakistan Hökumətlərarası Birgə Əməkdaşlıq Komissiyasının ötən ilin dekabr ayında Bakıda keçirilən iclasına istinad edərək, əməkdaşlıq münasibətlərinin bütün sahələr üzrə genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Nazirlər, həmçinin ötən ilin 19 dekabr tarixində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Əfqanıstandakı humanitar vəziyyətlə bağlı İslamabadda keçirilən növbədənkənar iclasının nəticələri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Telefon danışığı zamanı xarici işlər naziri Məhdum Şah Mahmud Qureşi Azərbaycanlı həmkarını İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İslamabadda keçiriləcək növbəti, 48-ci iclasına dəvət edib.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələləri müzakirə ediblər.

No:023/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Makhdoom Shah Mahmood Qureshi
26 January 2022 19:09
On January 26, 2022, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Makhdoom Shah Mahmood Qureshi.
The Ministers noted with satisfaction the high level of development of relations between the two countries in various fields. It was emphasized that cooperation is successfully implemented on both bilateral and multilateral platforms.
The Ministers noted with satisfaction the intensity of contacts between the two countries over the past year, both at the level of the Ministries of Foreign Affairs and between other agencies. The sides exchanged views on the celebration of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two brotherly countries this year.
Referring to the meeting of the Azerbaijan-Pakistan Intergovernmental Joint Cooperation Commission in Baku in December last year, the sides stressed the importance of expanding cooperation in all areas.
The Ministers also exchanged views on the results of the extraordinary meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation held in Islamabad on December 19 last year on the humanitarian situation in Afghanistan.
During the telephone conversation, Foreign Minister Makhdoom Shah Mahmood Qureshi invited his Azerbaijani counterpart to the 48th meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation to be held in Islamabad.