No:021/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Liviya Dövlətində həbsdə olan vətəndaşlarımız Elmixan Bağırov və Əliağa Babayev bu ilin 21 yanvar tarixində vətənə geri qayıdıb.
Bildirmək istərdik ki, 2016-cı ilin mart ayında Türkiyə Respublikasında qeydiyyatda olan şirkətə məxsus olan və Syerra-Leone bayrağı altında üzən gəmi Liviya-Malta-Türkiyə istiqamətində hərəkət edən zaman Liviya Dövlətinin sahil qüvvələri tərəfindən saxlanılıb və 3-ü Azərbaycan Respublikası vətəndaşı olmaqla 12 nəfərdən ibarət gəmi heyəti neft məhsullarının qaçaqmalçılığına görə 5 il müddətinə həbs olunublar. Əfsuslar olsun ki, gəmini matrosu Elşad Hüseynov Liviyada dünyasını dəyişib.
Həbsdə olan vətəndaşlarımız - gəmi kapitanı Elmixan Bağırov və matros Əliağa Babayevin ölkəyə geri qaytarılması ilə bağlı Azərbaycan Respublikası hökuməti tərəfindən həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində Liviya Baş Prokurorluğunun 29 dekabr 2020-ci il tarixli qərarı ilə sözügedən şəxslər həbsdən azad edilib və müvəqqəti saxlama mərkəzinə yerləşdiriliblər.
Vətəndaşlarımızın təcili təxliyəsi üçün Xarici İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının İstanbul şəhərindəki Baş konsulluğu tərəfindən görülmüş zəruri tədbirlərin nəticəsində, Elmixan Bağırov və Əliağa Babayevin 2021-ci ilin 21 yanvar tarixində Tripoli-İstanbul-Bakı reysi ilə vətənə geri qayıtması mümkün olub. Təxliyə prosesi Türkiyə Respublikası və Liviya Dövlətinin yardımı, Ukraynanın əlaqələndirici fəaliyyəti və gəmi şirkətinin dəstəyi nəticəsində həyata keçirilib.

No:021/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
21 January 2021 23:50
The Azerbaijani citizens Elmikhan Bagirov and Aliaga Babayev, imprisoned in the State of Libya, returned home on January 21 of this year.
In March 2016, a ship belonging to a company registered in the Republic of Türkiye and sailing under the Sierra Leone flag was detained by Libyan coastguards while moving in the direction of Libya-Malta-Türkiye, and the ship's crew of 12 people, including 3 citizens of the Republic of Azerbaijan, was arrested for 5 years for smuggling oil products. Unfortunately, the sailor of the ship Elshad Huseynov died in Libya.
As a result of the measures taken by the Government of the Republic of Azerbaijan in connection with the return of our citizens who are in custody to the country - the captain of the ship Elmikhan Bagirov and the sailor Aliaga Babayev, by the decision of the General Prosecutor's Office of Libya dated December 29, 2020, were released from custody and placed in the temporary detention center.
As a result of the necessary measures taken by the Ministry of Foreign Affairs and the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Istanbul for the emergency evacuation of our citizens, Elmikhan Bagirov and Aliaga Babayev were able to return home on January 21, 2021 on a flight Tripoli-Istanbul-Baku. The evacuation was carried out with the assistance of the Republic of Türkiye and the State of Libya, the coordination activities of Ukraine and the support of the shipping company.