No:021/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ Dövlət katibi müavininin müşaviri xanım Bricet Brinki qəbul edib
07 fevral 2018 04:18
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ Dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Bricet Brinkin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Görüşdə ATƏT-in Minsk qrupunun ABŞ-dan olan həmsədri Endrü Şöfer də iştirak edib.
Bricet Brink Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və görüş zamanı çox faydalı müzakirələrin aparıldığını bildirdi. İki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq üzrə siyasi dialoqun gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayan qonaq ABŞ-ın Azərbaycanla münasibətlərə xüsusi əhəmiyyət verdiyini və mövcud ikitərəfli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırdı. Bricet Brink ölkəmizin terrorizmə qarşı mübarizə çərçivəsində Əfqanıstandakı sülhməramlı əməliyyatlara verdiyi töhfəsinin yüksək qiymətləndirdiyini xüsusilə qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın da ABŞ ilə münasibətlərin daha da inkişafında maraqlı olduğunu qeyd etdi. Ölkəmizdə aparılan köklü iqtisadi islahatlar barədə danışan nazir Elmar Məmmədyarov iqtisadi sahədə əlaqələrin inkişafı və ABŞ şirkətlərinin Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda daha fəal təmsil olunması üçün birgə səylərin artırılmasının vacibliyini vurğuladı. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində aparılan danışıqlar haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupunun digər həmsədrləri ilə birlikdə ABŞ tərəfindən münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında ədalətli həlli istiqamətində səylərin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Nazir bildirdi ki, güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin pozulması cəhdləri qəbuledilməzdir.
Söhbət zamanı tərəflər ölkəmizin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən mühüm enerji və nəqliyyat layihələri, xüsusilə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti və Cənub Qaz dəhlizi haqqında müzakirələr apardılar.

Press release 07 February 2018 04:18
No:021/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Bridget A. Brink, the U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs
07 February 2018 04:18
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Bridget A. Brink, the U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs. Andrew Schofer, the U.S. OSCE Minsk Group Co-Chair also participated at the meeting.
Bridget Brink noted her audience with H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan underlining that very fruitful discussions took place at the meeting. Highlighting the necessity of reinforcing the political dialogue on strategic partnership between the two countries Bridget Brink said that the U.S. attaches importance to the relations with Azerbaijan and noted the necessity of further development of current bilateral cooperation. Bridget Brink reiterated that the contributions of Azerbaijan to the peacekeeping operations in Afghanistan in the framework of the fight against terrorism is highly appreciated.
Minister Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan is also interested in further development of the relations with the U.S. Speaking about the fundamental economic reforms conducted in Azerbaijan Minister Mammadyarov underlined the importance of redoubling joint efforts for the development of economic relations and active involvement of the United States companies in the non-oil sector of Azerbaijan. Briefing about the negotiation process on resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict Minister Elmar Mammadyarov underlined the importance of strengthening the efforts by the U.S. along with other OSCE Minsk Group Co-Chairs for the fair and just settlement of conflict based on the UN Security Council resolutions. Minister said that, the attempts to alter the internationally recognized borders of states by use of force are unacceptable.
At the meeting the sides discussed the energy and transport projects realized by the initiative of Azerbaijan, especially Baku-Tbilisi-Kars railway and Southern Gas Corridor.