No:020/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Niderland Krallığının xarici işlər naziri Vopke Hoekstra ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2023 21:20
19 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Niderland Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Vopke Hoekstra ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər regional məsələlər, o cümlədən Ermənistan-Azərbaycan arasında sülh sazişi üzrə danışıqlar prosesi, habelə Laçın yolu ətrafında yaranmış cari vəziyyəti müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan vətəndaşlarının legitim etirazının səbəblərinin Azərbaycanın təbii sərvətlərinin talanması, yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın yolundan qeyri-qanuni iqtisadi və hərbi fəaliyyətlər üçün sui-istifadə edilməsi və bundan qaynaqlanan, 282 azərbaycanlının mina qurbanı olması ilə nəticələnən mina təhdidləri olduğunu qarşı tərəfə bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov habelə, etirazlar başlayandan etibarən Rusiya sülhməramlı kontingentinin və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) konvoyları, erməni təcili tibbi maşınları daxil olmaqla 800-ə yaxın nəqliyyat vasitəsinin heç bir maneə olmadan yoldan keçməsi fonunda guya bölgədə “humanitar fəlakət” yarandığı, Laçın yolunun “bağlanması” barədə iddiaların tamamilə əsassız olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan tərəfinin sülh sazişinin mətnini ilk təqdim edən tərəf kimi, Ermənistanla bu istiqamətdə danışıqların qısa müddət ərzində davam etməsinə hazır olduğu bir daha diqqətə çatdırılıb.

No:020/23, Press release on phone conversation of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Netherlands Vopke Hoekstra
On 19 January, 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a phone conversation with Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Netherlands Vopke Hoekstra.
During the phone conversation, the sides discussed regional issues, including the negotiation process on the peace agreement between Azerbaijan and Armenia, as well as the situation around the Lachin road.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart that the reasons for the legitimate protests of Azerbaijani citizens are the plundering of natural resources of Azerbaijan, abuse of the Lachin road which was intended to be used for humanitarian purposes for illegal economic and military activities, and consequent landmine threat that has caused 282 Azerbaijanis to be the mine victims.
Minister Jeyhun Bayramov also emphasized that in light of the unimpeded movement of the convoys of the Russian Peacekeeping Contingent and International Committee of the Red Cross (ICRC), as well as Armenian ambulance vehicles, totaling more than 800 vehicles, all allegations on so-called “humanitarian catastrophe” in the region and “closure of the Lachin road” are completely groundless.
It was reiterated that Azerbaijan, as a party that has submitted the first draft of the peace agreement, stands ready to continue negotiations on the draft as soon as possible.