02 fevral 2018 04:30
5-6 aprel 2018-ci il tarixində “Davamlı inkişaf naminə beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təşviq edilməsi” mövzusunda Qoşulmama hərəkatı çərçivəsində xarici işlər nazirlərinin aralıq nazirlər konfransı Bakıda keçiriləcəkdir. Nazirlər konfransına hazırlıq məqsədilə 3-4 aprel 2018-ci il tarixində yüksək vəzifəli məmurlar səviyyəsində iclas keçiriləcəkdir.
Konfransda Qoşulmama hərəkatında iştirak edən dövlətlər, həmçinin hərəkat yanında müşahidəçi statusu almış dövlət və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və xüsusi qonaq qismində dəvət olunan ölkə və təşkilatlar iştirak edəcəklər.
Qoşulmama Hərəkatında 120 dövlət iştirak edir. 17 dövlət və 10 beynəlxalq təşkilat Qoşulmama hərəkatı yanında müşahidəçi statusuna malikdir.
Qoşulmama Hərəkatı beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasında mühüm rol oynayır.
Azərbaycan Respublikası 2011-ci ildə Balidə keçirilmiş XVI Nazirlər Konfransında hərəkata qoşulub.
2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Qoşulmama hərəkatının XVIII Zirvə toplantısına ev sahibliyi edəcəkdir. 2019-2022-ci illər ərzində Azərbaycan Respublikası Qoşulmama hərəkatına sədrlik edəcəkdir.
Qoşulmama hərəkatının 5-6 aprel tarixlərində Bakıda keçiriləcək aralıq nazirlər toplantısı ilə əlaqədar www.nambaku.org ünvanda xüsusi internet saytı yaradılıb.
Yerli və xarici media nümayəndələrinin onlayn akkreditasiyası saytın qeydiyyat (Registration/For Media) bölməsi vasitəsilə aparılır. Tədbirdə iştirak etmək niyyətində olan media nümayəndələrinin 12 mart 2018-ci il tarixinədək onlayn qaydada akkreditasiyadan keçmələri xahiş olunur.

Press release 02 February 2018 04:30
No:020/18, Ministerial Conference of the Non- Aligned Movement (NAM) to be held in Baku on 5-6 April, 2018
02 February 2018 04:30
The Non- Aligned Movement Mid-Term Ministerial Conference will be held in Baku on 5-6 April, 2018 under the theme of “Promoting international peace and security for sustainable development”. Senior Officials meeting will be held on 3-4 April, 2018 as a part of the preparation process for the Ministerial Conference.
NAM Participating States, representatives of the Observer States and International Organizations, countries and institutions invited in the status of special guests will take part at the Mid-Term Ministerial Conference.
NAM includes 120 states. 17 states and 10 international organizations have an observer status to NAM.
NAM plays an important role in maintenance of the international peace and security.
In 2011, the Republic of Azerbaijan joined the movement at the XVI Ministerial Conference held in Bali.
In 2019, the Republic of Azerbaijan will host the XVIII Summit of the NAM and will be chair of NAM between 2019 -2022.
A special web site has been created at www.nambaku.org for the Mid-Term Ministerial Conference of NAM to be held in Baku on 5-6 April.
Online accreditation of local and foreign media representatives is conducted through the Registration/For Media section of the web site. Deadline for media accreditation is March 12, 2018.