No:019/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Cahit Bağcı ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 yanvar 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Cahit Bağcını Azərbaycandakı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyinin müxtəlif aspektləri, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Boluda baş verən faciəvi yanğınla bağlı qardaş Türkiyə Respublikasına bir daha başsağlığı verib, dəhşətli hadisə nəticəsində vəfat edənlərə Allahdan rəhmət, yaralılara şəfa arzulayıb, Azərbaycanın hər zaman Türkiyə dövləti və xalqının yanında olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səmərəli diplomatik fəaliyyətinə, Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı, dostluğu, müttəfiqliyinə verdiyi töhfələrə görə səfir Cahit Bağcıya təşəkkür edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edib. Şuşa Bəyannaməsinin imzalanması ilə Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyinin tarixi dönəmlərində səfir kimi fəaliyyətinin yaddaqalan olduğu xüsusilə qeyd olunub.
Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyinin siyasi, təhlükəsizlik, iqtisadi, ticarət, investisiyalar, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar, humanitar və s. istiqamətlər üzrə uğurlu inkişafının məmnunluq doğurduğu vurğulanıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, habelə bir sıra çoxtərəfli formatlar çərçivəsində davamlı dəstək və həmrəyliyimizin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Ölkələrimizin geniş anlamda regional və beynəlxalq təhlükəsizliyə töhfə verən birgə fəaliyyətlərin bundan sonra da davam etdiriləcəyinə dair inam ifadə olunub, bu istiqamətdə, Azərbaycanın xüsusilə Yaxın Şərq və Suriyada sabitliyə və humanitar məsələlərin həllinə qardaş Türkiyə ilə birgə dəstək verməyə davam edəcəyi qeyd olunub. Ölkəmizin Afrika qitəsində Türkiyə ilə birgə əməkdaşlığı üçün geniş perspektivlərin olduğu bildirilib.
Səfir Cahit Bağcı Türkiyənin qardaş Azərbaycanda səfiri kimi fəaliyyətini hər zaman qürurla xatırlayacağını diqqətə çatdıraraq, göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edib, bundan sonra da Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq və müttəfiqliyinə əlindən gələn töhfənin verilməsinə hazır olduğunu bildirib.

No:019/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Ambassador of the Republic of Türkiye to our country Cahit Bağcı
23 January 2025 16:19
On 23 January 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received Ambassador of the Republic of Türkiye to our country Cahit Bağcı on the occasion of the completion of his diplomatic tenure in Azerbaijan.
During the meeting, various aspects of the Azerbaijan-Türkiye alliance, as well as regional and international security issues of mutual interest, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov once again conveyed condolences to the brotherly Republic of Türkiye in connection with the tragic fire that occurred in Bolu, wished mercy from Allah to those who lost their lives as a result of the terrible incident, recovery to the injured, and emphasized that Azerbaijan always stands by the state and people of Türkiye.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude to Ambassador Cahit Bağcı for his effective diplomatic activity in our country and for his contributions to the Azerbaijan-Türkiye brotherhood, friendship and alliance, and wished him success in his future endeavors. It was particularly noted that his activity as Ambassador during the historic periods of the Azerbaijan-Türkiye alliance marked by the signing of the Shusha Declaration is memorable.
It was emphasized that the successful development of the Azerbaijan-Türkiye alliance in political, security, economic, trade, investment, energy security, transport and communications, humanitarian and other areas is a source of satisfaction.
The importance of our continuous support and solidarity within the framework of regional and international organizations, as well as a number of multilateral formats, was noted.
Confidence was expressed that the joint activities of our countries contributing to regional and international security in a broad sense will continue, and in this direction, it was noted that Azerbaijan will continue to support stability and the resolution of humanitarian issues in the Middle East and Syria together with brotherly Türkiye. It was stated that there are broad prospects for our country’s joint cooperation with Türkiye on the African continent.
Ambassador Cahit Bağcı, noting that he will always remember with pride his activity as Türkiye’s Ambassador to brotherly Azerbaijan, expressed his gratitude for the support shown and stated that he is ready to continue to contribute to the Azerbaijan-Türkiye brotherhood and alliance.