Mətbuat şərhi 14 fevral 2019
No:019/19, İtaliya Respublikasının vətəndaşı Culiyano Bifolkinin  adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair
İtaliya Respublikasının vətəndaşı Culiyano Bifolki  Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş xarici ölkə vətəndaşlarının siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda o, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə, eləcə də qanun və qaydalarına tam hörmət etdiyini bildirərək, Ermənistan vasitəsilə ölkəmizin ərazilərinə səfərinin niyyətli olmadığını qeyd edib.
C.Bifolki Azərbaycanın ərazilərinə səfərinin bu bölgədə yaradılmış və uzunmüddətli münaqişənin nəticəsindən başqa bir şey olmayan qanunsuz rejimin təşviqinə heç bir halda xidmət etmədiyini müraciətində xüsusilə vurğulayıb. Azərbaycan hökumətindən və xalqından icazəsiz səfərinə görə üzr istəyən C.Bifolki gələcəkdə belə səfərlərdən çəkinəcəyini, adının “Arzuolunmaz şəxslərin siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
C.Bifolkinin müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

No:019/19, On a removal of the name of Giuliano Bifolchi, citizen of the Italian Republic, from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
Giuliano Bifolchi, citizen of the Italian Republic addressed a letter to the Ministry of Foreign Affairs requesting for a removal of his name from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
In his letter G.Bifolchi reaffirmed that he fully respects the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, inter alia, the laws and regulations of the Republic of Azerbaijan and emphasized that his visit to the Azerbaijani territories through Armenia was not intentional.
Furthermore, G.Bifolchi highlighted that his visit to the Azerbaijani territories in no way served to the promotion of the illegal authorities established in these territories of Azerbaijan which is nothing other than the result of long-lasting conflict. Expressing his apology to the Government and People of Azerbaijan for an unauthorized visit, G.Bifolchi requested to remove his name from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan” and to give an authorization for his visit to Azerbaijan.
Appeal by G.Bifolchi was appropriately considered and the decision was made to remove his name from the mentioned list.