Mətbuat şərhi 07 fevral 2020
No:018/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Özbəkistan Respublikasının Xarici İşlər naziri Əbdüləziz Kamilov ilə görüşüb
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Bakıda keçirilən növbədənkənar iclası çərçivəsində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Özbəkistan Respublikasının Xarici İşlər naziri Əbdüləziz Kamilov ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Özbəkistan arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, nəqliyyat, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər. İki ölkə arasında ticarət mübadiləsinin artırılmasına ehtiyac duyulduğunu qeyd edən Nazirlər, Hökumətlərarası Əməkdaşlıq Komissiyasının növbəti iclasının keçirilməsinin bu xüsusda mühüm rolunu bildirdilər.
Nazirlər qarşılıqlı səfərlərin, o cümlədən yüksək səviyyəli səfərlərin əməkdaşlığın daha da inkişafına önəmli təkan verdiyini vurğuladılar.
Həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkə arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov beynəlxalq platformalarda Özbəkistan tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı nümayiş olunan prinsipial mövqeyə görə həmkarına təşəkkürünü bildirdi.

No:018/20, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Abdulaziz Kamilov
On the sidelines of the Extraordinary Meeting of the Council of Foreign Ministers of the of Turkic-Speaking States (the Turkic Council), Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Foreign Minister of the Republic of Uzbekistan, Abdulaziz Kamilov.
The sides also stressed the importance of developing cooperation in economic, trade, transportation, culture and other fields between Azerbaijan and Uzbekistan. While noting the necessity of increasing the trade exchange between the states, Ministers stressed in this regard the important role of next meeting of the Intergovernmental Cooperation Commission.
The sides noted the importance of mutual, including high level official visits for promoting the development of the bilateral relations. Also the sides discussed cooperation between both states within the international organizations.
Minister Elmar Mammadyarov thanked his colleague for the principal position of Uzbekistan at the international platforms with regard to the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
During the meeting, the sides had an exchange of views on the cooperation agenda of the Turkic Council.