No:018/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat xidmətinin məlumatı
Məlum olduğu kimi, 2018-ci il 12 avqust tarixində Qazaxıstanın Aktau şəhərində “Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiya” imzalanmış və Beşinci Xəzər Zirvə Toplantısının Kommünikesi qəbul edilmişdir. Bu sənədlərə əsasən, Konvensiyanın səmərəli yerinə yetirilməsi və Xəzər dənizində əməkdaşlığın nəzərdən keçirilməsi məqsədilə Xəzəryanı dövlətlərin səlahiyyətli nümayəndələrindən ibarət müntəzəm beştərəfli məsləhətləşmələr mexanizmi – Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrup yaradılmışdır.
Azərbaycan tərəfi 19-20 fevral 2019-cu il tarixlərində Bakı şəhərində adıçəkilən İşçi Qrupun Xəzəryanı dövlətlərin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçiriləcək birinci iclasına ev sahibliyi edəcəkdir. İclasda Konvensiyadan irəli gələn bir sıra məsələlər üzrə, eləcə də Aktau şəhərində baş tutmuş Xəzəryanı Dövlətlərin Dövlət Başçılarının Beşinci Zirvə Toplantısının nəticələrinə dair müzakirələrin aparılması nəzərdə tutulur.
İclasda ölkəmiz Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti Aparatının rəhbəri, Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupda Azərbaycan Respublikasının səlahiyyətli nümayəndəsi Xələf Xələfovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunacaqdır.

Press release 08 February 2019 22:50
No:018/19, Information of the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
08 February 2019 22:50
As it is known, on August 12, 2018, the "Convention on the Legal Status of the Caspian Sea" was signed in Aktau, Kazakhstan and the Communiqué of the Fifth Caspian Summit was adopted. Based on these documents, in order to effectively implement the Convention and review cooperation issues in the Caspian Sea, the High-Level Working Group for the Caspian Sea has been established as a regular five-sided consultation mechanism consisting of authorized representatives of the Caspian littoral states.
The Azerbaijani side will host the first meeting of the Working Group, which will be held on 19-20 February 2019 in Baku with the participation of representatives of the Caspian littoral states. A number of issues arising from the Convention, as well as the results of the Fifth Summit of the Heads of the Caspian littoral States in Aktau, are expected to be discussed at the meeting.
At the event, Azerbaijan will be represented by the delegation led by Khalaf Khalafov, the Chief of the Staff of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan and the representative of the Republic of Azerbaijan in the High-Level Working Group for the Caspian Sea.