No:018/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredovla görüşüb
01 fevral 2018 04:51
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkmənistana rəsmi səfəri çərçivəsində Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredovla görüşüb.
Görüşdə nazirlər iki xalq arasında tarixən mövcud olan ənənəvi dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin bu günki səviyyəsini təqdir edərək sözügedən əlaqələrin bundan sonra da Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında tərəfdaşlıq münasibətləri zəminində davam etdiriləcəyinə əminliklərini ifadə etdilər.
İki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində siyasi dialoqun, qarşılıqlı səfər mübadilələrinin, həmçinin XİN-lərarası məsləhətləşmələrin vacibliyi qeyd olundu.
Nazirlər Türkmənistan Prezidentinin 2017-ci ildə Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində ölkələrimiz arasında Strateji Tərəfdaşlığa dair Bəyannamənin imzalanması ilə əlaqələrimizin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qədəm qoyduğunu bildirdilər.
Azərbaycan və Türkmənistanın digər sahilyanı dövlətlərlə birlikdə Xəzər dənizində dostluq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı anlayışı təşviq etdiyi vurğulandı.
Nazirlər ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini nəzərdən keçirdilər.
Səfərdə nümayəndə heyətinin tərkibinə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC və “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin nümayəndələrinin də daxil olmasının və Türkmənistanın Dəmir yol nazirliyi, Dövlət dəniz və çay nəqliyyatı xidməti və Nebit qaz təşkilatı ilə keçirilən sahəvi görüşlərin enerji və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın inkişafı baxımdan əhəmiyyəti vurğulandı.
Elmar Məmmədyarov Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin vacib infrastruktur komponenti olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yolu xəttinin fəaliyyətə başlaması ilə region ölkələri, o cümlədən Türkmənistan üçün nəqliyyat sahəsində yeni imkanlar açıldığını diqqətə çatdırdı. Həmçinin Azərbaycan və Türkmənistan arasında nəqliyyat sahəsində ikitərəfli (idxal-ixrac) və tranzit yük daşımaları, eləcə də dəmir yolu, dəniz və avtomobil daşımaları vasitələri ilə inkişafın əldə olunması üçün müvafiq işlərin görülməsinin əhəmiyyəti vurğulandı.
Görüşdə iki ölkə arasında iqtisadi, humanitar, turizm və digər qarşılıqlı maraq kəsb edən sahələrdə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Bu xüsusda iqtisadi-ticari əməkdaşlığı gücləndirmək, sərmayə və ticarətin təşviq edilməsi üçün mövcud potensialdan istifadə etmək, bu sahədə birgə layihə və proqramların həyata keçirilməsi yolu ilə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə dair birgə səylərin artırılmasının vacibliyi qeyd olundu.
Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə formatında üçtərəfli əməkdaşlığın inkişafından və bu formatda regional əməkdaşlığı təşviq edən birgə layihələrin icrasından məmnunluq ifadə etdilər. Bu xüsusda, 2017-ci ilin 18-19 iyul tarixində Bakıda keçirilmiş üçtərəfli görüşdə müzakirə olunan və Bakı bəyannaməsində təsbit olunan birgə layihələrin icrasına dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 01 February 2018 04:51
No:018/18, Minister Elmar Mammadyarov met with the Deputy Prime Minister and Foreign Minister of Turkmenistan Rashid Meredov
01 February 2018 04:51
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with the Deputy Prime Minister and Foreign Minister of Turkmenistan Rashid Meredov within the framework of his official visit to Turkmenistan.
During the meeting, the Ministers praised current level of traditional friendship and brotherhood relations among the peoples of two countries and expressed their confidence that these relations will continue to grow based on partnership ties between Azerbaijan and Turkmenistan.
In the development of relations between the two countries the importance of political dialogue at the level of heads of state, mutual visits, as well as consultations between the MFA’s were highlighted.
Ministers emphasized that with the signing of Declaration on Strategic Partnership between the two countries in the framework of visit of Turkmenistan President to Azerbaijan our bilateral relations elevated to qualitatively new level.
It was emphasized that Azerbaijan and Turkmenistan, along with other coastal countries, encourage friendship, cooperation and mutual understanding in the Caspian Sea.
The Ministers reviewed the issues of expanding the bilateral legal framework and cooperation within the international organizations.
Noting the participation of the delegates from the The State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR), Azerbaijan Railways CJSC, Azerbaijan Caspian Shipping Company CJSC and Baku International Sea Trade Port CJSC the sides emphasized the importance of sectoral meetings with the Ministry of Railway Transport, State Service of Maritime and River Transport of Turkmenistan and Nebit gas organization in development of energy and transport cooperation.
Elmar Mammadyarov pointed out that as an important infrastructure component of the East-West transport corridor opening of the Baku-Tbilisi-Kars railway opens new opportunities for transport cooperation for regional countries, including Turkmenistan. They also emphasized the importance of taking appropriate steps to ensure the development of bilateral import-export and transit cargo transportation, as well as through railway, sea and land transport between Azerbaijan and Turkmenistan.
At the meeting sides exchanged views on the possibilities of strengthening cooperation between the two countries in economic, humanitarian, tourism and other areas of mutual interest. In this regard, they emphasized the importance of strengthening joint efforts to foster trade and economic cooperation, promote investment and expand the cooperation through joint projects and programs.
The Ministers expressed satisfaction with the development of trilateral cooperation within the Azerbaijan-Turkmenistan-Türkiye format and the implementation of joint projects aimed at promoting regional cooperation. In this regard, the sides exchanged views on the implementation of joint initiatives set out in the Baku Declaration of trilateral meeting took place in Baku on 18-19 July, 2017.