No:016/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Anqola Respublikasının xarici əlaqələr naziri Tete Antonio ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının 19-cu zirvə görüşündə iştirakı məqsədilə Uqanda Respublikasına səfəri çərçivəsində Anqola Respublikasının xarici əlaqələr naziri Tete Antonio ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın xarici siyasət kursunda Afrika qitəsi ölkələri, o cümlədən Anqola ilə əməkdaşlığın önəmli vektorlardan birini təşkil etdiyi diqqətə çatdırılıb, Azərbaycan və Anqola arasında siyasi, iqtisadi, təhsil, humanitar, ticarət və enerji sahələrində əməkdaşlığın genişlənməsi üçün əlverişli imkanların olduğu bildirilib.
Bu baxımdan iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi və xarici siyasət qurumları arasında məsləhətləşmələrin keçirilməsinin faydalılığı qeyd edilib.
BMT, Qoşulmama Hərəkatı və digər çoxtərəfli əməkdaşlıq platformaları çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyə əsaslanan Azərbaycan-Anqola əməkdaşlığı məmnunluqla xatırlanıb.
Humanitar sahədə, xüsusilə təhsil və müxtəlif peşə istiqamətləri üzrə mütəxəssislərin hazırlanması ilə əlaqədar iki ölkə arasındakı uğurlu əməkdaşlığın tarixi və gələcək perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Anqolalı tələbələrin Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin vətəndaşları üçün nəzərdə tutulmuş təqaüd proqramlarında iştirakı məmnunluqla qeyd edilib.

No:016/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of External Relations of the Republic of Angola, Tete António
19 January 2024 15:30
On 19 January 2024, within the framework of the visit to the Republic of Uganda in order to participate in the 19th Summit Meeting of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement, the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the Minister of External Relations of the Republic of Angola, Tete António.
During the meeting, it was underlined that cooperation with the countries of the African continent, including Angola, constitutes one of the important vectors of Azerbaijan’s foreign policy course, and it was stated that there are favorable opportunities for expanding cooperation between Azerbaijan and Angola in the political, economic, education, humanitarian, trade and energy fields.
In this regard, the usefulness of expanding the legal and contractual framework between the two countries and holding consultations between foreign policy institutions was noted.
The Azerbaijan-Angola cooperation based on mutual support within the framework of the United Nations, the Non-Aligned Movement and other multilateral cooperation platforms was recalled with satisfaction.
In the humanitarian field, views were exchanged on the history and future prospects of the successful cooperation between the two countries, particularly in the field of education and the training of specialists in various professional areas.
The participation of Angolan students in scholarship programs provided by Azerbaijan for citizens of the member states of the Non-Aligned Movement was noted with satisfaction.