No:015/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iradəsinə, Azərbaycan və Türkiyə arasındakı qardaşlıq əlaqələrinin ruhuna uyğun olaraq, Türkiyəyə məxsus təyyarə ilə bu ilin 1 fevral tarixində Azərbaycan vətəndaşları Türkiyə vətəndaşları ilə birlikdə Çin Xalq Respublikasının Uxan şəhərindən təxliyyə edilmişlər. Təyyarənin bu gün axşam radələrində Türkiyə ərazisinə enməsi gözlənilir. Bununla əlaqədar olaraq qardaş Türkiyə Respublikasına təşəkkürümüzü ifadə edirik. Bu, Azərbaycan və Türkiyə qardaşlığının növbəti bariz nümunəsidir.
Uçuşdan öncə təxliyyə olan vətəndaşlarımız həkim müayinəsindən keçiblər, onların sağlamlıq durumu qənaətbəxşdir. Vətəndaşlarımız könüllü əsasda 2 həftəlik müddətdə Türkiyə ərazisində karantin vəziyyətində saxlanılacaqlar, daha sonra Azərbaycana qayıdacaqlar.
Vətəndaşlarımıza göstərdikləri dəstəyə görə, həmçinin Çin Xalq Respublikası Hökumətinə də təşəkkürümüzü bildirir və bu müvəqqəti çətin günlərdə dost Çin xalqı və dövləti ilə həmrəylimizi ifadə edirik.

No:015/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan
In accordance with the will of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan, and the spirit of the brotherly relations between Azerbaijan and Türkiye, the citizens of Azerbaijan together with the citizens of Türkiye have been evacuated by Turkish aircraft from Wuhan city of the People’s Republic of China on February 1, 2020. It is expected that the aircraft will land in Türkiye today in the evening. In this regard, we express our gratitude to the brotherly Republic of Türkiye. This is yet another bright example of the Azerbaijan and Türkiye brotherhood.
Before the flight our citizens passed health checks and their situation is satisfactory. Our citizens on a voluntary basis will spend 2 weeks in quarantine in Türkiye and afterwards return to Azerbaijan.
We express our gratitude to the Government of the People’s Republic of China for their support rendered to our citizens and solidarity with the friendly People and Government of China in their temporary hard times.