Mətbuat şərhi 06 fevral 2019
No:015/19, Aİ-Azərbaycan Ədliyyə, Azadlıq və Təhlükəsizlik, İnsan hüquqları və Demokratiya məsələləri üzrə Alt-Komitəsinin 7-ci iclası Bakıda keçirildi
Bu ilin 5-6 fevral tarixlərində Bakıda Avropa İttifaqı (Aİ) - Azərbaycan Ədliyyə, Azadlıq və Təhlükəsizlik, İnsan hüquqları və Demokratiya məsələləri üzrə Alt-Komitəsinin 7-ci iclası keçirilib. İclasa Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Mahmud-Məmməd-Quliyev, Aİ tərəfindən isə Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə ikitərəfli münasibətlər şöbəsinin müdiri Riçard Tibbels həmsədrlik etmişlər.
Alt-Komitənin iclası qarşılıqlı əhəmiyyət kəsb edən sahələr üzrə məhsuldar danışıqların aparılmasına imkan yaradan açıq və konstruktiv zəmində baş tutub.
Iclasın birinci günü tərəflər arasında ədliyyə, azadlıq və təhlükəsizlik sahəsində bir sıra qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər, o cümlədən qanunun aliliyi, məhkəmə hakimiyyəti və ədliyyə sahəsində əməkdaşlıq; miqrasiya, sığınacaq və sərhəd idarəçiliyi, habelə mütəşəkkil cinayətkarlıq və digər qanunsuz fəaliyyət növləri ilə mübarizə mövzuları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Növbəti gün isə insan hüquqları və demokratiya sahəsində mülki, iqtisadi, siyasi və sosial hüquqlar; insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə milli çərçivə, eləcə də insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə beynəlxalq forumlarda əməkdaşlıq məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
İclasın yekununda bundan öncəki görüşlərin nəticələrini və gələcək əməkdaşlıq proqnozlarını əks etdirən əməli nəticələr sənədi qəbul edilib.
İclasda Azərbaycan Respublikasının 26 dövlət qurumundan nümayəndələr, Aİ tərəfindən isə Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin nümayəndələri ilə yanaşı, Avropa Komissiyasının Genişlənmə Danışıqları Baş Direktorluğu, Miqrasiya və Daxili işlər üzrə Baş Direktorluğu, Ədliyyə və İstehlakçılar üzrə Baş Direktorluğunun nümayəndələri, eləcə də Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi və Aİ üzv ölkələrinin Bakıdakı diplomatik missiyalarının nümayəndələri iştirak etmişlər.

No:015/19, The 7th meeting of the European Union and Azerbaijan Subcommittee meeting on Justice, Freedom, Security (JFS) & Human Rights and Democracy was held in Baku
On February 5-6, 2019 the 7th meeting of the European Union and Azerbaijan Subcommittee meeting on Justice, Freedom, Security (JFS) & Human Rights and Democracy was held in Baku. The meeting was co-chaired by Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Mahmud Mammad-Guliyev and Head of the Department of bilateral relations with the Eastern Partnership countries of the European External Action Service (EEAS), Richard Tibbels.
The JFS meeting took place in an open and constructive atmosphere giving space to fruitful discussions over the areas of mutual significance.
On the first day of the meeting the sides exchanged their views on a number of issues of mutual interest in the field of justice, freedom and security, including the rule of law, judiciary and judicial cooperation; migration, asylum and border management, as well as combating organized crime and other types of illegal activities. The next day issues of human rights and democracy, including civil, economic, political and social rights, the national framework for the protection of human rights, as well as cooperation in international forums on human rights protection and etc. were discussed.
The operational conclusions document highlighting the outcomes of the previous meetings and future cooperation projections was adopted as a result of the JFS meeting.
Representatives from 26 state institutions of the Republic of Azerbaijan and from the EU side representatives of the EEAS, the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations, Directorate-General for Migration and Home Affairs, Director-General for Justice and Consumers, as well as the Delegation of the EU to Azerbaijan and representatives of diplomatic missions of the EU member states in Baku participated at the meeting.