No:015/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Parlamentlərarası İttifaqda “12 Plyus Geosiyasi Qrupu”-nun sədri, portuqaliyalı deputat Duarte Paçeko ilə görüşüb
31 yanvar 2018 04:58
Görüşdə Azərbaycanla Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparıldı və müasir dövrdə parlament diplomatiyasının rolu xüsusi vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın MDB, Avropa Şurası və digər beynəlxalq təşkilatların parlament assambleyaları ilə uğurlu əməkdaşlığını qeyd etdi.
Duarte Paçeko təmsil etdiyi qurumun ölkəmizlə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirdi. O, Azərbaycanla Parlamentlərarası İttifaq arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırdı.

Press release 31 January 2018 04:58
No:015/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Duarte Pacheco, President of the Twelve Plus Group, Inter-Parliamentary Union
31 January 2018 04:58
At the meeting, the sides exchanged their views on various aspects of cooperation between Azerbaijan and the Inter-Parliamentary Union and emphasized the importance of parliamentary diplomacy in modern times.
Minister Elmar Mammadyarov noted the successful cooperation between Azerbaijan and Parliamentary Assemblies of CIS, Council of Europe and other international organizations.
Duarte Pachego mentioned that IPU interested in the development of cooperation with our country. He noted that he will try his best for strengthening relations between Azerbaijan and the Inter-Parliamentary Union.