No:013/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Uqanda Respublikasının Prezidenti cənab Yoveri Kaquta Museveni ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2024 13:00
18 yanvar 2023-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının 19-cu zirvə görüşündə iştirak məqsədilə Uqanda Respublikasına səfəri çərçivəsində bu ölkənin prezidenti Yoveri Kaquta Museveni ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan Respublikasının Qoşulmama Hərəkatında sədrliyin Uqandaya təhvil verilməsi xüsusunda təbrikləri Uqandanın dövlət başçısına çatdırılıb, Azərbaycanın öz sədrlik təcrübəsinin Uqanda tərəfi ilə bölüşməyə hazır olduğu bildirilib.
Görüşdə iki dövlət arasında siyasi münasibətlərin müxtəlif istiqamətləri üzrə əsas gündəm mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb və əlaqələrin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub.
Həm ikitərəfli əsasda, həm də BMT, Qoşulmama Hərəkatı və digər çoxtərəfli əməkdaşlıq platformaları çərçivəsində əhəmiyyətli məsələlər üzrə əlaqələndirmə və qarşılıqlı dəstək təcrübəsinin davam etdirilməsinin önəmi vurğulanıb.
Azərbaycan-Uqanda ikitərəfli əlaqələrinin inkişafı, iqtisadi, sosial və humanitar sahələrdə təmasların və işgüzar münasibətlərin intensivləşdirilməsinə dair həmfikirlik ifadə olunub.
Görüş zamanı, Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzü, qaçqın və məcburi köçkün probleminə toxunularaq, keçmiş münaqişənin tarixçəsi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verilib. Ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin bərpası ilə nəticələnmiş 44 günlük Vətən müharibəsini və sonrakı qısamüddətli antiterror tədbirlərini şərtləndirən amillərdən bəhs olunub. Post-münaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət barədə danışılıb.

No:013/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the President of the Republic of Uganda, H.E. Yoweri Kaguta Museveni
19 January 2024 13:00
On 18 January 2023, within the framework of the visit to the Republic of Uganda in order to participate in the 19th Summit Meeting of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement, the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the President of this country, Yoweri Kaguta Museveni.
During the meeting, congratulations on the transfer of the chairmanship of the Non-Aligned Movement of the Republic of Azerbaijan to Uganda were conveyed to the Head of State of Uganda, and it was stated that Azerbaijan is ready to share its chairmanship experience with the Ugandan side.
During the meeting, views were exchanged on the main agenda issues across various directions of political relations between the two states, and satisfaction with the current level of relations was expressed.
The importance of continuing the practice of coordination and mutual support on important issues both on a bilateral basis and within the framework of the United Nations, the Non-Aligned Movement and other multilateral cooperation platforms was emphasized.
A common understanding was expressed on the development of bilateral relations between Azerbaijan and Uganda, as well as on the intensification of contacts and business relations in the economic, social and humanitarian fields.
During the meeting, touching upon Armenia’s aggression against Azerbaijan, the refugee and internally displaced persons issue, the other side was provided with detailed information on the history of the former conflict. The factors that led to the 44-day Patriotic War, which resulted in the restoration of our territorial integrity and sovereignty, and the subsequent short-term anti-terror measures were discussed. The current situation in the region in the post-conflict period was addressed.