No:013/19, Ukrayna vətəndaşı Konstantin Andriyukun adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair
31 yanvar 2019 05:58
Ukrayna vətəndaşı Konstantin Andriyuk Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş əcnəbilərin siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət etdiyini bildirən K.Andriyuk gələcəkdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə qanunsuz səfərlərdən çəkinəcəyini vurğulayıb.

Press release 31 January 2019 05:58
No:013/19, On a removal of the name of Konstantin Andriyuk, citizen of the Ukraine from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
31 January 2019 05:58
Ukranian citizen Konstantin Andriyuk addressed a letter to the Ministry of Foreign Affairs asking for a removal of his name from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.K.Andriyuk expressed his support to the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders and stressed that he will refrain in future from any illegal visits to the occupied territories of Azerbaijan.
Furthermore, he asked for permission to visit our country in the future.
The appeal by Konstantin Andriyuk was considered and the removal of his name from the list was decided.