Mətbuat şərhi 31 yanvar 2019 00:47
No:011/19, Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı icmasının Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpus ilə görüşü barədə XİN-in Mətbuat xidmətinin məlumatı
31 yanvar 2019 00:47
Bu ilin 29 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı İcmasının İdarə Heyətinin ölkəmizdə akkreditə olunmuş xarici ölkə və beynəlxalq təşkilatların diplomatik nümayəndələri ilə görüşü keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyev Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ağır nəticələrindən bəhs edərək, yüz minlərlə azərbaycanlının işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlardan öz evlərindən və mülklərindən zor gücünə didərgin salındığını qeyd edərək, münaqişənin həlli çərçivəsində işğal olunmuş ərazilərimizin azad olunması və məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtmasının vacib olduğunu vurğuladı. Münaqişənin həlli üzrə davam edən danışıqlar çərçivəsində erməni və azərbaycanlı əhalinin sülhə hazırlanması çağırışını xatırladan nazir müavini, bu xüsusda ölkəmizin Dağlıq Qarabağ bölgəsinin iki icması arasında təmasların və dialoqun bərpa edilməsinin önəmini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. M.Məmməd-Quliyev görüşün əsas məqsədinin ölkəmizin Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı İcmasının 23 nəfərdən ibarət olan İdarə Heyətinin ölkəmizdəki diplomatik korpusa təqdim edilməsi olduğunu qeyd etdi. O, işğal olunmuş torpaqlarımızdan didərgin salınmış məcburi köçkünlərin, o cümlədən ölkəmizin Dağlıq Qarabağ bölgəsinin 80.000 nəfərdən çox Azərbaycanlı İcmasının pozulmuş fundamental insan hüquqlarının bərpa olunmasının və bu insanların səsinin beynəlxalq səviyyədə eşidilməsinin yüksək əhəmiyyət kəsb etdiyini diplomatik korpusun diqqətinə çatdırdı.
Daha sonra AR Prezidenti Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev çıxış etdi. H.Hacıyev Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin doğurduğu ağır fəsadları qeyd edərək, beynəlxalq ictimaiyyətin münaqişənin həlli ilə bağlı mövqeyi, o cümlədən BMT TŞ-nin 4 qətnaməsinin tələblərini tədbir iştirakçılarına xatırlatdı və bu xüsusda, beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyi və münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq ədalətli həllinin tərəfdarı olduğunu vurğuladı. H.Hacıyev bildirdi ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin Azərbaycanlı əhalisini etnik təmizləməyə məruz qoyaraq, onların bütün fundamental hüquq və azadlıqlarını, o cümlədən yaşamaq hüququnu kobud şəkildə pozaraq, Ermənistanın Dağlıq Qarabağın erməni icmasına imtiyazlı hüquqlar tələb etməsi insan hüquqlarının qorunması üzrə bütün sənədlərə köklü şəkildə ziddir. Daha sonra H.Hacıyev Azərbaycan Respublikası hökuməti tərəfindən bütün məcburi köçkünlər və qaçqınların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün həyata keçirilən ardıcıl siyasətdən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən şəhid ailələrinə göstərilən qayğıdan bəhs etdi və bu xüsusda dünən şəhid ailələri ilə keçirilən görüş barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verdi. AR rəsmisi vurğuladı ki, Cocuq Mərcanlı kəndində aparılan quruculuq işləri, məcburi köçkünlərin ləyaqətli və təhlükəsiz şəkildə öz doğma torpaqlarına qayıtmasının təmin olunması işğaldan azad ediləcək bütün ərazilərin bərpa olunması, dayanıqlı sülhün və inkişafın bərqərar olması üçün Azərbaycan Respublikasının əzmini bir daha nümayiş etdirir.
Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı İcmasının rəhbəri Tural Gəncəliyev çıxış edərək öncə İcma haqqında məlumat verdi, İcmanın ATƏT-in 1992-ci il Helsinki qərarına əsasən münaqişənin həllində maraqlı tərəf olduğunu qeyd etdi. O, İcmanın İdarə Heyətinə daxil olan 23 nümayəndəni təqdim etdi. O, çıxışında vaxtı ilə Şuşada erməni qonşuları ilə birgə sülh şəraitində yaşadığı günləri xatırlayaraq, azərbaycanlı icmanın erməni icması isə təmaslar qurmağa və konstruktiv dialoq aparmağa hazır olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Daha sonra İcmanın İdarə Heyətinin üzvləri Xocalıda anadan olmuş Dürdanə Ağayeva və Samirə Hüseynova çıxış etdilər. Azərbaycanın Xocalı şəhərinin işğalından öncə burada ermənilərlə birgə əmin-amanlıq şəraitində yaşadıqlarını qeyd edərək, dinc erməni əhalisinin Ermənistanın işğalçı siyasətinin girovuna çevrildiyini vurğuladılar və Dağlıq Qarabağın erməni və azərbaycanlı icmaları arasında dialoqun bərpa olunmasının bölgədə etimadın yaradılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirdilər.
Tədbir zamanı, həmçinin ölkəmizin Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı icmasının digər üzvləri də öz fikir və münasibətlərini, eləcə də suallarını ölkəmizdəki diplomatik korpusun nümayəndələrinə ünvanladılar.

No:011/19, Press Release on the meeting of the Azerbaijani Community of the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan with the diplomatic corps accredited in Azerbaijan
31 January 2019 00:47
On January 29, 2019, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan hosted a meeting of the Executive Board of the Azerbaijani Community of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan with diplomatic representatives of foreign countries and international organizations accredited in the country.
In his opening speech Deputy Foreign Minister Mahmud Mammad-Guliyev spoke about the grave consequences of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, reminded that hundreds of thousands of Azerbaijanis were forcibly expelled from their homes and properties in the occupied Nagorno-Karabakh and surrounding districts of Azerbaijan. He underlined significance of liberation of our occupied territories and the internally displaced persons’ return to their homes within the framework of the conflict resolution. Mentioning the call to prepare the Armenian and Azerbaijani people for peace made within the framework of ongoing conflict settlement negotiations, Deputy Minister emphasized the importance of restoring contacts and dialogue between the two communities of the Nagorno-Karabakh region of the country. M.Mammad-Guliyev noted that the main purpose of today’s meeting is to present the Executive Board of the Azerbaijani Community of the Nagorno-Karabakh region of our country consisting of 23 members to the diplomatic corps in Baku. He brought to the attention of the diplomatic corps that restoration of violated fundamental human rights of IDP’s from the occupied lands, including over 80 000 persons representing the Azerbaijani community of the Nagorno-Karabakh region and hearing to these people's voice at the international level have great value.
Hikmat Hajiyev, the Head of the Department for Foreign Policy Issues of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan pointed out in his speech the severe consequences of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, reminding the participants of the international community’s position regarding the conflict resolution, including the demands of the four UN Security Council resolutions. In this connection, he underlined worldwide support for the territorial integrity of Azerbaijan and fair solution of the conflict in line with the norms and principles of international law. H.Hajiyev said that the Azerbaijani population of the occupied territories of Azerbaijan has been subjected to ethnic cleansing, all their fundamental rights and freedoms, including the right to live in their homelands, have been grossly violated. Under such circumstances claim by Armenia of the privileged right to the Armenian Community of Nagorno-Karabakh heavily violates all human rights instruments. Then, H.Hajiyev talked about the consistent policy pursued by the Government of the Republic of Azerbaijan in order to improve the living conditions of all IDPs and refugees, the care provided to the families of martyrs by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and informed the event participants about the meeting with martyrs' families the day before. The Azerbaijani official stressed that construction and rehabilitation works in the village of Jojug Marjanly (Cocuq Mərcanlı), ensuring the return of internally displaced persons in dignity and safety to their native lands once again demonstrates strong will of the Republic of Azerbaijan to restore all territories to be liberated and to establish sustainable peace and development.
Tural Ganjaliyev, the Head of the Azerbaijani Community of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan first of all gave information about the Community and noted that according the OSCE's 1992 Helsinki decision it is an interested party in the settlement of the conflict. He introduced 23 members of the Community’s Executive Board. He recalled the days he peacefully lived in Shusha with his Armenian neighbors, and informed the participants on the readiness of the Azerbaijani Community to establish contacts and constructive dialogue with the Armenian counterparts.
Next, the members of the Community’s Executive Board Durdana Aghayeva and Samira Huseynova, both were born in Khojaly, made a speech. Noting peaceful coexistence with Armenians before the occupation of Khojaly city of Azerbaijan, they stressed that civilian Armenian population became the hostage of the Armenia’s aggression policy and said that restoration of dialogue between the Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno-Karabakh is important to establish trust in the region.
During the event, other members of the Azerbaijani Community of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan addressed their views and concerns, as well as questions to the representatives of the diplomatic corps.