No:009/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Polşanın xarici işlər naziri Radoslav Sikorski ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
15 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Polşa Respublikasının xarici işlər naziri Radoslav Sikorski ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı ikitərəfli və regional gündəlikdə duran məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Polşa Respublikasının xarici işlər naziri vəzifəsinə təyinatı münasibətilə həmkarını təbrik edib. Azərbaycan və Polşa arasında ikitərəfli, o cümlədən çoxtərəfli platformalar çərçivəsində əməkdaşlıqdan bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, iki ölkə arasında yüksək səviyyəli dostluq, hörmət və strateji tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycanla Polşa arasında siyasi, iqtisadi, energetika, alternativ enerji, humanitar və s. sahələr üzrə ikitərəfli münasibətlərin geniş perspektivə malik olduğu, əlaqələrin inkişafında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin, habelə parlament diplomatiyasının əhəmiyyəti qeyd olunub. Azərbaycan Respublikası və Polşa Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində əməkdaşlığın irəlilədilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin postmünaqişə dövründə regional vəziyyət barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb. Azərbaycanın öz əraziləri üzərində suverenliyini bərpa etdikdən sonra sülh üçün geniş imkanlar yarandığı qeyd edilib.

No:009/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Radosław Sikorski
15 January 2024 18:00
On 15 January 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Radosław Sikorski.
During the telephone conversation, issues on the bilateral and regional agenda were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated his counterpart on his appointment as the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland. Minister Jeyhun Bayramov, referring to cooperation between Azerbaijan and Poland, including within the framework of multilateral platforms, emphasized the importance of high-level friendship, respect and strategic partnership between the two countries.
It was noted that bilateral relations between Azerbaijan and Poland in the political, economic, energy, alternative energy, humanitarian and other fields have broad prospects, and the importance of the political consultations mechanism, as well as parliamentary diplomacy, in the development of relations was emphasized. The importance of advancing cooperation within the framework of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Poland was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov also provided the other side with detailed information on the regional situation in the post-conflict period. It was noted that after the restoration of Azerbaijan’s sovereignty over its territories, broad opportunities for peace have emerged.