No:009/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Türkiyə xarici işlər nazirləri arasında iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrinin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsinə dair məlumatı
14 yanvar 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Respublikası xarici işlər nazirləri arasında iki dövlət arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov qardaş ölkədən olan həmkarını diplomatik əlaqələrin qurulmasının otuz illiyi münasibətilə ürəkdən təbrik edib. Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk dövlət kimi tarixə düşən qardaş Türkiyə ilə münasibətlərimizin ötən illər ərzində Türkiyə Cümhuriyyətinin banisi Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın sevinci bizim sevincimiz, kədəri bizim kədərimizdir” və xalqımızın Ulu öndəri Heydər Əliyevin “Bir Millət İki Dövlət” fikirlərinə uyğun olaraq inkişaf etdiyini qeyd edib. Ölkələrimiz arasında mövcud olan münasibətlərin bugünkü səviyyəsinin xalqlarımızın iradəsinə və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın qardaşlıq münasibətlərinə söykəndiyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin özünün tarixi zirvəsini yaşadığını qeyd edib və ökələrimiz arasında münasibətlərin strateji səviyyədən müttəfiqlik səviyyəsinə qədər yüksəlməsində həmkarı Mevlüt Çavuşoğlunun da töhfəsinin olduğuna məmnunluqla istinad edib.
Vətən müharibəsi və ondan sonrakı dövrdə qardaş Türkiyənin bütün səviyyələrdə ölkəmizin haqlı və ədalətli mövqeyini dəstəkləməsinin dövlətimizin başçısı və ümumilikdə, Azərbaycan xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyi vurğulanıb.
Birgə həyata keçirdiyimiz irimiqyaslı regional və qlobal layihələrin ölkələrimiz arasında ticarət və iqtisadi əlaqələrin daha da genişlənməsinə, regional inkişafa töhfə verdiyi qeyd edilib, habelə Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində də əməkdaşlığımızın uğurla davam etdiyi bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasındakı qardaşlıq və müttəfiqlik əlaqələrinin xalqlarımızın mənafeyinə uyğun olaraq yüksələn xətt üzrə daha da inkişaf edəcəyinə inamını ifadə edib.
Öz növbəsində, nazir Mevlüt Çavuşoğlu azərbaycanlı həmkarını səmimiyyətlə təbrik edib. Türkiyə və Azərbaycan arasındakı 71 illik həsrətin 14 yanvar 1992-ci ildə imzalanmış protokol sənədləri ilə sona çatdığını və həmin gündən fəaliyyətə başlayan Türkiyə Respublikasının Bakıdakı səfirliyinin Azərbaycandakı ilk səfirlik olduğunu qeyd edib.
Mevlüt Çavuşoğlu, son 30 ildə sarsılmaz qardaşlıq bağları üzərində qurulan həmrəyliyimizin, iki dövlət rəhbərinin yaxın dostluq münasibətlərinin verdiyi ilhamla daha da inkişaf etdiyini bildirib. Şuşa Bəyannaməsi ilə müttəfiqlik səviyyəsinə çatdırılan əlaqələrə hər iki qardaş xarici işlər nazirləri tərəfindən birgə verilən töhfələrin qürur və sevinc mənbəyi olduğu ifadə edilib.
Nazir, öz ərazilərini işğaldan azad edən, ərazi bütövlüyünü bərpa edən, nail olduğu rifah səviyyəsi ilə regionun yüksələn ulduzuna çevrilən Can Azərbaycanın uğurlarının Türkiyə üçün hər zaman qürur və sevinc mənbəyi olduğunu qeyd edib. Bu günə qədər olduğu kimi, bundan sonra da əlaqələrimizin daha yüksək səviyyəyə çatdırılmasında əzmli və qərarlı olduqlarını vurğulayıb.
Nazir Mevlüt Çavuşoğlu, keçən 30 ildə iki qardaş ölkə olaraq qazanılan uğurların gələcəyimizə istiqamət verəcəyini, qardaş əlaqələrimizin regionumuzda və dünyada sülh və sabitliyin bərqarar olmasında mühüm rol oynayacağına inam ifadə edib. O, diplomatik əlaqələrin bərpasının dövlətlərimizə və xalqlarımıza xeyirli olmasını və neçə-neçə belə 30 illərə çatmaq ümidi ilə dost və qardaş Azərbaycan xalqına rifah və xoş günlər arzu edib.

No:009/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the exchange of congratulatory letters between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Türkiye on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries
14 January 2022 20:24
On January 14, 2022, the Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Türkiye exchanged congratulatory letters on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
Minister Jeyhun Bayramov heartily congratulated his counterpart from the brotherly country on the thirtieth anniversary of the establishment of diplomatic relations. He noted that the relations with Türkiye, the first country to recognize Azerbaijan's independence, have developed over the recent years in accordance with the views of the founder of the Turkish Republic Mustafa Kemal Atatürk "Azerbaijan's joy is our joy, Azerbaijan's sorrow is our sorrow" and national leader Heydar Aliyev's "One Nation, Two States". It was stressed that the current level of relations between our countries is based on the will of our peoples and the fraternal relations between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the Azerbaijani-Turkish relations are at its historic peak and referred with satisfaction to the contribution of his counterpart Mevlüt Çavuşoğlu as well in raising relations between the two countries from a strategic level to an allied level.
It was noted that the support of brotherly Türkiye for the just and fair position of our country at all levels during and after the Patriotic war was highly appreciated by the head of state and the Azerbaijani people in general.
It was stated that large-scale regional and global projects implemented jointly have contributed to regional development and further expansion of trade and economic ties between our countries, as well as the successful continuation of our cooperation within the Organization of Turkic States was also noted.
Minister Jeyhun Bayramov expressed confidence that fraternal and allied relations between our countries will develop in an ascending line in accordance with the interests of our peoples.
In his turn, Minister Mevlüt Çavuşoğlu sincerely congratulated his Azerbaijani counterpart. He noted that the 71-year longing between Türkiye and Azerbaijan ended with the protocol documents signed on January 14, 1992, and the embassy of the Republic of Türkiye in Baku, which began operating on that day, was the first embassy in Azerbaijan.
Mevlüt Çavuşoğlu said that our solidarity, built on unshakable bonds of brotherhood over the past 30 years, has been further developed under the inspiration of the close friendly relations between the two leaders. It was noted that the joint contribution of the two fraternal foreign ministers to the relations, brought to the level of alliance by the Shusha Declaration, is a source of pride and joy.
The Minister noted that the success of Azerbaijan, which liberated its territories from occupation, restored its territorial integrity and became a rising star of the region with its level of prosperity, has always been a source of pride and joy for Türkiye. He stressed that, as they have done so far, they will continue to be persistent and determined to take our relations to a higher level.
Minister Mevlüt Çavuşoğlu expressed confidence that the successes achieved over the past 30 years by two brotherly countries will guide our future and that our fraternal relations will play an important role in establishing peace and stability in our region and the world. He wished the friendly and fraternal people of Azerbaijan prosperity and happy days, hoping that the restoration of diplomatic relations will benefit our states and peoples, and will continue for several more such 30 years.