Mətbuat şərhi 23 yanvar 2019 04:05
No:008/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Monteneqro Xarici İşlər Nazirliyinin baş katibinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
23 yanvar 2019 04:05
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə səfərdə olan Monteneqro Xarici İşlər Nazirliyinin baş katibi Veselin Şukoviçin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Tərəflər iki ölkə arasında enerji, nəqliyyat, investisiya, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdilər. Qarşılıqlı sərmayə yatırımını təşviq etmək və iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsini artırmaq məqsədilə biznes forumların keçirilməsinin vacibliyi vurğulandı. Nazir Elmar Məmmədyarov qonağa Cənub Qaz Dəhlizinin inkişafı, TANAP və TAP layihələri haqqında məlumat verdi və bu əsnada Monteneqro ilə əməkdaşlıq məsələlərini diqqətə çəkdi.
Nazir E.Məmmədyarov Monteneqronun Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə verdiyi qəti dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı. O, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinin hazırkı mərhələsi barədə qarşı tərəfi məlumatlandırdı.
V.Şukoviç ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yeni mərhələyə qədəm qoyulduğunu ifadə edərək, Monteneqronun Azərbaycanda öz diplomatik missiyasını açmaq niyyətini əks etdirən notanı Azərbaycan tərəfinə təqdim etdiyini bildirdi.

No:008/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by the Secretary General of the Foreign Ministry of Montenegro, Veselin Šuković
23 January 2019 04:05
Minister Elmar Mammadyarov received a delegation led by the Secretary General of the Foreign Ministry of Montenegro, Veselin Šuković.
The sides discussed the cooperation perspectives in energy, transport, investment, tourism and other sectors. Minister Elmar Mammadyarov briefed the guest on the development of the Southern Gas Corridor, TANAP and TAP projects and pointed out the potential for cooperation on energy issues with Montenegro.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that the staunch support of Montenegro to the fair position of Azerbaijan on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict is highly appreciated. He briefed his interlocutors on the current stage of negotiations over the conflict settlement mediated by the OSCE Minsk Group co-chairs.
The Secretary General of the Foreign Ministry of Montenegro V.Šuković expressed that the sides are entering a new level of bilateral relations and noted that he has presented note verbal containing information on the willingness of Montenegro to open its diplomatic mission in Azerbaijan.