Mətbuat şərhi 13 yanvar 2022
No:007/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Amerika Yəhudi Komitəsinin icraçı direktoru Devid Harris ilə görüşünə dair məlumatı
13 yanvar 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Amerika Yəhudi Komitəsinin icraçı direktoru Devid Harrisin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Devid Harris ilə BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyası çərçivəsində keçirilmiş görüşə və Amerika Yəhudi Komitəsi ilə
aparılmış müzakirələrə məmnunluqla istinad edib.
Tərəflər, Azərbaycan hökuməti ilə yəhudi icmaları arasında əməkdaşlığın inkişafından razılıq ifadə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, o cümlədən Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində tərəfimizdən atılan addımlar, habelə Ermənistanın davam edən hərbi təxribatları, iki gün öncə Azərbaycanlı hərbi qulluqçunun öldürülməsi və buna görə Ermənistanın məsuliyyət daşıması barədə məlumat verib.
Devid Harris görüşə və təqdim olunmuş məlumata görə təşəkkürünü bildirib. Bölgədə dayanıqlı sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər, həmçinin Azərbaycan ABŞ münasibətlərinin inkişafı perspektivləri, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

No:007/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Executive Director of the American Jewish Committee David Harris
On January 13, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by David Harris, Executive Director of the American Jewish Committee.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the meeting with David Harris within the framework of the 76th session of the UN General Assembly and the discussions held with the American Jewish Committee.
The sides agreed on the development of cooperation between the Government of Azerbaijan and the Jewish communities.
Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about the current situation in the region, including the steps taken by us to normalize relations between Azerbaijan and Armenia, as well as the ongoing military provocations by Armenia, the killing of an Azerbaijani serviceman two days ago and Armenia's responsibility in this regard.
David Harris thanked for the meeting and the information provided. He stressed the importance of ensuring lasting peace and security in the region.
At the meeting, the sides also discussed prospects for the development of Azerbaijan-US relations and other issues of mutual interest.