No:006/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Venesuela Bolivar Respublikasının xarici işlər üzrə xalq hakimiyyəti naziri İvan Xil Pinto arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
13 yanvar 2026 19:39
13 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Venesuela Bolivar Respublikasının xarici işlər üzrə xalq hakimiyyəti naziri İvan Xil Pinto arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı, Venesuelada son hadisələr, eləcə də Azərbaycan və Venesuela arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Venesuelada baş verən hadisələr nəticəsində həyatını itirənlərin ailələrinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verib. Venesuelada sülh və sabitliyin bərqərar olacağına, Venesuelanın birliyinin qorunacağına ümidvar olduğunu bildirib.
Venesuela naziri telefon danışığı zamanı son inkişaflar barədə ətraflı məlumat verib. Venesuelada prezident vəzifələrinin müvəffəqiyyətlə icra edildiyini, dövlət qurumlarının işlək vəziyyətdə olduğunu bildirib. Nazir bununla yanaşı, ABŞ tərəfi ilə dialoqun davam etdiyini, ABŞ şirkətlərinin, xüsusilə energetika sahəsində fəaliyyətlərini bərpa olunduğunu, səfirliklərin qarşılıqlı şəkildə fəaliyyətə başlaması üçün danışıqlar aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Nazirlər Azərbaycanla Venesuela arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı istiqamətində səylərin davam etdirilməsinin, beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyə əsaslanan əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıblar.

No:006/26, Press Release on the Telephone Conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of the People's Power for Foreign Affairs of the Bolivarian Republic of Venezuela Yvan Gil Pinto
13 January 2026 19:39
On 13 January 2026, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of the People's Power for Foreign Affairs of the Bolivarian Republic of Venezuela, Yvan Gil Pinto.
During the phone conversation, the recent events in Venezuela, as well as bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Venezuela, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his deep condolences to the families and relatives of those who lost their lives as a result of the recent events in Venezuela. He expressed hope that peace and stability would be restored in Venezuela and that the unity of the country would be preserved.
Venezuelan Minister provided detailed information on recent developments. He noted that presidential functions are being successfully carried out and that state institutions are fully operational. The Minister also highlighted that dialogue with the United States continues, that U.S. companies—particularly in the energy sector—have resumed their activities, and that negotiations are underway to allow embassies on both sides to resume operations.
The Ministers emphasized the importance of continuing efforts to develop bilateral relations between Azerbaijan and Venezuela, as well as cooperation based on mutual support and solidarity within international organizations, particularly the United Nations and the Non-Aligned Movement.