Mətbuat şərhi 20 yanvar 2020 00:04
No:006/20, 17 yanvar 2020-ci il tarixində Xarici İşlər Nazirliyi və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümünə həsr edilmiş konfrans keçirilib
20 yanvar 2020 00:04
Konfransda Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin köməkçisi – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayevin açılış nitqləri ilə başlayan konfransda, Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbər heyəti, ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun rəhbər və nümayəndələri, ADA müəllim və tələbə heyəti iştirak ediblər.
Konfrans zamanı keçirilən panel müzakirələrində AMEA, Qafqazşünaslıq İnstitutunun Qafqaz siyasəti şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə Doktoru Elnur Kəlbizadə, ADA Universitetinin Professorları Ferit Murat Ozkaleli və Gülməmməd Məmmədov 20 Yanvar hadisələrinin tarixi və siyasi aspektlərindən bəhs edərək, bu hadisələrin Azərbaycanın müstəqillik tarixində kəsb etdiyi əhəmiyyəti vurğuladılar. Həmçinin tədbir zamanı 20 Yanvar hadisələrinə Azərbaycan gəncliyinin gözü ilə baxış tələbələrin çıxışlarında öz əksini tapdı.
Tədbir zamanı ADA Universitetində təhsil alan, o cümlədən xarici tələbələri tərəfindən hazırlanan videoçarx, habelə Xarici İşlər Nazirliyi nəzdindəki Diplomatiya könüllüləri tərəfindən 20 Yanvar qurbanlarının xatirəsinə həsr edilən videçarx nümayiş edildi.

Press release 20 January 2020 00:04
No:006/20, On January 17, 2020 the conference dedicated to the 30th anniversary of 20 January tragedy was jointly organized by the Ministry of Foreign Affairs and the ADA University
20 January 2020 00:04
The conference started with the opening remarks of the Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov, Assistant of the President of the Republic of Azerbaijan - Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev and Rector of the ADA University Hafiz Pashayev, and was attended by the staff of the Ministry of Foreign Affairs, heads and representatives of the diplomatic corps accredited in Azerbaijan, as well as professors and students of the ADA University.
At the panel discussion of the conference speaking about the historical and political aspects of the 20 January events head of the Caucasian Policy Division of the Institute of the Caucasian studies of the ANAS Dr. Elnur Kalbizadeh, professors of the ADA University Ferit Murat Ozkaleli and Gulmammad Mammadov underlined the importance of these events in the history of Azerbaijan's independence.
During the conference, a glance to the 20 January events through the eyes of Azerbaijani youth was also reflected in the speeches of the students. The videos dedicated to the memory of the 20 January victims prepared by the students, including the foreign students studying at the ADA University, as well as Diplomacy Volunteers of the Ministry of Foreign Affairs were presented at the conference.