No:004/24, Azərbaycan tərəfindən Enerji Xartiyası Müqaviləsi çərçivəsində enerji ehtiyatlarımızın qeyri-qanuni istismarı ilə əlaqədar Ermənistana qarşı başladılmış arbitraj prosesi ilə bağlı mətbuat məlumatı
12 yanvar 2024 13:45
12 yanvar 2024-cü il tarixində Niderlandın Haaqa şəhərində yerləşən Daimi Arbitraj Məhkəməsinin mənzil-qərargahında Enerji Xartiyası Müqaviləsinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Ermənistan Respublikasına qarşı qaldırdığı dövlətlərarası arbitraj çərçivəsində prosessual iclas keçirilib. İclasda ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
27 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Ermənistanın Enerji Xartiyası Müqaviləsinin çoxsaylı müddəalarını və beynəlxalq hüququn prinsiplərini pozmasına əsasən kompensasiya tələbi ilə arbitraj prosesinə başlayıb. Azərbaycanın arbitraj bildirişində, Ermənistanın 30 ilə yaxın qanunsuz işğal etdiyi Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisi olan Qarabağ bölgəsində yerləşən enerji resursları üzərində ölkəmizin suveren hüquqlarını tanımaqdan və onlara hörmətdən imtina edərək, beynəlxalq öhdəliklərini pozduğu izah edilib.
Qeyri-qanuni işğal dövründə Ermənistan, Azərbaycanı qanunsuz olaraq öz enerji resurslarına çıxış və onları inkişaf etdirmək imkanlarından məhrum edib, habelə həmin resursları öz istifadəsi və mənfəəti üçün zəbt edib. Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində mövcud zəngin su, külək və günəş enerjisi ehtiyatlarından istifadəsinin də qarşısı alınıb.
Arbitraj prosesi, məsələnin Azərbaycan və Ermənistan arasında diplomatik danışıqların bir neçə raundunda qənaətbəxş həllin tapılmamasından sonra Enerji Xartiyası Müqaviləsinə uyğun olaraq başlanıb. İş üzrə qərar hər iki tərəfdən təyin edilmiş üç hakimdən ibarət arbitraj məhkəməsi tərəfindən qəbul ediləcək. Arbitraj məhkəməsindən Ermənistanın Enerji Xartiyası Müqaviləsi üzrə qanuni öhdəliklərinə əməl etməməsi ilə bağlı qəti qərarın verilməsi və beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq ədalətli təzminat tələb edilməsi sorğu olunub.

No:004/24, Press Release on Arbitration Proceeding against Armenia under the Energy Charter Treaty for its illegal exploitation of Azerbaijan’s energy resources
12 January 2024 13:45
On 12 January 2024 the first procedural meeting in the inter-State arbitration brought by the Republic of Azerbaijan against the Republic of Armenia under the Energy Charter Treaty (ECT) took place at the headquarters of the Permanent Court of Arbitration in The Hague, Netherlands. Azerbaijan was represented at the meeting by the delegation led by the Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov.
Azerbaijan commenced the arbitration proceedings on 27 February 2023, seeking redress for Armenia’s breaches of multiple provisions of the ECT and principles of international law. Azerbaijan’s notice of arbitration explained that Armenia breached its international obligations by refusing to recognize and respect Azerbaijan’s sovereign rights over the energy resources located in the Garabagh region, Azerbaijan’s internationally recognized territory that Armenia illegally occupied for nearly three decades.
Throughout the illegal occupation, Armenia wrongfully excluded Azerbaijan from accessing its energy resources, expropriated those resources for its own use and benefit, and deprived Azerbaijan of the opportunity to develop them. Azerbaijan was also prevented from harnessing the abundant hydropower, wind, and solar energy resources in the Garabagh region.
The arbitration was initiated pursuant to the ECT after the failure of several rounds of diplomatic negotiations between Azerbaijan and Armenia to achieve satisfactory resolution of the dispute. The case will be decided by the arbitration comprising three judges who have been appointed by two Parties. The arbitration has been asked to rule definitively on Armenia’s non-compliance with its legal obligations under the ECT, and to order just compensation according to the rules of international law.