No:003/25, Mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransa Prezidentinin səfirlər konfransında Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi iddiaları barədə medianın sualına cavabı
06 yanvar 2025 18:17
06.01.2025
Sual: 6 yanvar 2025-ci il tarixində Fransa Prezidenti Emmanuel Makron səfirlər konfransında çıxışı zamanı bildirib ki, “Ermənistana münasibətdə Rusiya müttəfiqlik əlaqələrinə dəyişiklik edərək, Azərbaycanın fəaliyyətini dəstəkləyib”. O həmçinin qeyd edib ki, “Fransanın özü son aylarda bir çox dənizaşırı ərazilərində, xüsusilə də yeni Kaledoniyada Azərbaycan tərəfindən qəbuledilməz müdaxilələrlə hücumlara məruz qalıb. Bizim beynəlxalq hüququ və Ermənistanı müdafiə etdiyimizi anlamayan Azərbaycan bununla məsələni həll etdiyini düşünür”. Bu iddialara münasibətinizi öyrənmək istərdik?
Cavab: Fransa Prezidentinin Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi növbəti əsassız iddiaları və real faktları təhrif edən təxribat dolu açıqlamaları qəbuledilməzdir.
Maraqlıdır ki, özünü beynəlxalq hüququn müdafiəçisi kimi təqdim edən Fransa heç zaman Azərbaycana münasibətdə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasını, Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasətini, kütləvi qırğınları və insanlıq əleyhinə cinayətləri tənqid etməyib.
Fransa tərəfinə bir daha xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycanın öz suveren ərazilərində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun şəkildə həyata keçirdiyi haqq-ədalət müharibəsi yalnız Ermənistan işğalına son qoymaq məqsədilə aparılıb.
Bölgədə sülh üçün real şərait yarandığı bir dönəmdə, Azərbaycanın öz əraziləri üzərində suverenliyini sual altına qoyan, Ermənistanı revanşizmə hazırlayan, bu ölkənin geniş şəkildə silahlanmasını həyata keçirən Fransanın bu kimi təhrikçi açıqlamalarını qətiyyətlə pisləyirik.
Fransanın məkrli neo-kolonial siyasətinin təzahürü olan dənizaşırı ərazilərində apardığı uğursuz fəaliyyətin səbəblərinin Azərbaycan üzərinə yönləndirilməsi isə Fransanın yanlış siyasətindən xəbər verir. Digər ölkələri təqsirləndirmək əvəzinə, Fransanın səriştəsiz xarici siyasətindən dərs çıxarması daha faydalı olardı.

No:003/25, Response by Spokesperson Aykhan Hajizada to media inquiry on anti-Azerbaijani allegations made by the French President at the Ambassadors’ Conference
06 January 2025 18:17
6.01.2025
Question: On 6 January 2025, French President Emmanuel Macron during his speech at the Ambassadors’ Conference stated that “Russia shifting her alliance, supported Azerbaijan’s actions against Armenia.” He also noted that “France, in recent months, has been under Azerbaijan’s attack with unacceptable interventions in many of its overseas territories, especially in New Caledonia. Azerbaijan without understanding that we are defending international law and Armenia, thinks that it has resolved the issue.” What is your opinion on these claims?
Answer: The French President’s yet another baseless claim against Azerbaijan and provocative statements that distort real facts are unacceptable.
Interestingly, France, which presents itself as a defender of international law, has never criticized the gross violation of the norms and principles of international law in relation to Azerbaijan, the ethnic cleansing policy, the mass killings, and crimes against humanity carried out by Armenia against Azerbaijan.
We would like once again to remind the French side that the just war waged by Azerbaijan on its sovereign territories under the norms and principles of international law was solely to end the Armenian occupation.
At a time when real conditions for peace have been created in the region, we strongly condemn such provocative statements by France, which question Azerbaijan’s sovereignty over its territories, prepare Armenia for revanchism, and carry out the extensive militarization of this country.
The attribution to Azerbaijan of France’s unsuccessful activities in its overseas territories, which are a manifestation of its insidious neo-colonial policy, attests to France’s erroneous policy. Instead of blaming other countries, it would be more useful for France to learn from its incompetent foreign policy.