No:003/23, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində Azərbaycanın Ermənistana qarşı müraciəti ilə bağlı mətbuat məlumatı
05 yanvar 2023 20:26
Azərbaycan tərəfi Ermənistanın azərbaycanlıların insan hüquqlarını məqsədyönlü şəkildə pozmasına cavab olaraq, “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında” Beynəlxalq Konvensiya (CERD) çərçivəsində təcili tədbirlər görülməsi məqsədilə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə ikinci müraciətini təqdim edib.
Xüsusilə, Ermənistanın 2021-ci ildən başlayaraq Azərbaycan ərazisində minalar və evlərdə mina tələlər yerləşdirməkdə davam etdiyinə dair yeni sübutlar mövcuddur. Bu minalar və mina tələlər Ermənistanın qanunsuz işğalı nəticəsində azərbaycanlıların 30 il əvvəl qovulduğu mülki yaşayış məntəqələrində və ya onların yaxınlığında yerləşdirilməklə məcburi köçkün ailələrinin və icmaların öz evlərinə qayıtmasına maneçilik törədir.
Ermənistan tərəfi Üçtərəfli Bəyanatı kobud şəkildə pozaraq hərbi təxribatlarını davam etdirib və 2022-ci ilin avqust ayından etibarən Azərbaycanda 2021-ci il Ermənistan istehsalı 2700-dən çox mina aşkar olunub. Minaların Ermənistanın Üçtərəfli Bəyanatla bütün hərbi əməliyyatları dayandırmağa, qüvvələrini Azərbaycandan çıxarmağa və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıtmasına razılığından sonra yerləşdirdiyinə dair sübutlar mövcuddur. Sözügedən minaların yarıdan çoxu azərbaycanlı məcburi köçkünlərin qayıtmalı olduğu mülki ərazilərdə aşkar edilib. Bundan əlavə, Ermənistan bu minaların və digər silahların daşınması məqsədilə yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulan Laçın yolundan açıq şəkildə istifadə edir.
Mülki ərazilərin minalarla hədəfə alınması nəinki günahsız mülki şəxslərin həyatına təhdid yaradır, Azərbaycanın hələ də əldə olunmasına sadiq qaldığı sülh sazişini təhlükə altında qoyan bir təxribatdır. Cəmi üç həftə əvvəl Kəlbəcər rayonunda minanın partlaması nəticəsində 7 azərbaycanlı, o cümlədən bərpa işlərində iştirak edən 4 mülki şəxs yaralanıb, bir azərbaycanlı isə həlak olub.
Azərbaycan, mülki vətəndaşlarının qayıdacaqları rayonların operativ, təhlükəsiz və effektiv şəkildə minalardan təmizlənməsi istiqamətində Ermənistanın dərhal lazımi addımlar atması, mülki əraziləri mina və digər partlayıcı maddələrlə hədəfə almaması və bu xüsusda Laçın yolundan istifadəni dayandırması məqsədilə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə müraciət edib.
Azərbaycan tərəfi beynəlxalq insan hüquqları hüququnu pozduğuna görə Ermənistanın məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində səylərini davam etdirəcək.

No:003/23, Press Release on Azerbaijan’s application against Armenia in the International Court of Justice (ICJ)
Azerbaijan, in response to Armenia’s ongoing and deliberate violations of Azerbaijanis’ human rights, has submitted a second request to the International Court of Justice, to take urgent measures in the framework of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD).
In particular, new evidences exist on Armenia’s continuing planting of landmines and placing booby-traps in the houses on the territory of Azerbaijan since 2021. These landmines and booby traps that have been planted in or near civilian settlements from which Azerbaijanis were forced to flee over 30 years ago as a result of Armenia’s illegal occupation prevent displaced families and communities from returning to their homes.
Armenia has continued military provocations in grave violation of the Trilateral Statement, and since August 2022 over 2,700 landmines produced in Armenia in 2021 have been discovered in Azerbaijan. There are evidences that these landmines have been planted after Armenia agreed within the Trilateral Statement to cease all hostilities, withdraw its forces from Azerbaijan, and allow the return of displaced Azerbaijanis to the liberated territories. Over half of the aforementioned landmines were discovered in civilian areas to which Azerbaijani displaced persons are due to return. In addition, Armenia has been openly using the humanitarian Lachin road to transport these landmines and other weaponries.
Targeting civilian areas with landmines is a provocation that not only endangers the lives of innocent civilians, but threatens the peace agreement that Azerbaijan remains committed to achieve. Just three weeks ago, seven Azerbaijanis, including four civilians engaged in reconstruction work, were injured in a landmine blast in the Kalbajar District, and one Azerbaijani was killed.
Azerbaijan requested that the ICJ order Armenia to immediately take all necessary steps to enable the prompt, safe, and effective demining of regions to which Azerbaijani civilians will return, and cease its efforts to target civilian areas with landmines and other explosives, as well as the use of the Lachin road for this purpose.
Azerbaijan will continue efforts to hold Armenia accountable for violations of international human rights law.