No:002/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Polşanın xarici işlər naziri Radoslav Şikorski ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
05 yanvar 2025 20:49
5 yanvar 2025-ci il tarixində Polşa Respublikasının xarici işlər naziri Radoslav Şikorski Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Polşa xarici işlər naziri “Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus sərnişin təyyarəsinin faciəvi şəkildə qəzaya uğraması ilə bağlı bir daha başsağlığı diləklərini çatdırıb. Polşa tərəfinin faciənin səbəblərinin araşdırılması istiqamətində mümkün texniki dəstəyin göstərilməsinə hazır olduğu bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov başsağlığı diləkləri və göstərilən həmrəyliyə görə təşəkkür edib.
Daha sonra, növbəti altı ay ərzində Polşanın Avropa İttifaqı (Aİ) Şurasına sədrliyi zamanı prioritet məsələlər, bu çərçivədə Azərbaycan-Aİ münasibətləri, Şərq Tərəfdaşlığının gələcək perspektivləri ətraflı müzakirə olunub.
Azərbaycanla Polşa arasında siyasi, iqtisadi, alternativ enerji, humanitar və digər sahələrdə münasibətlərin geniş perspektivə malik olduğu, əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin və siyasi dialoqun intensivləşdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazirlər telefon danışığı zamanı həmçinin regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:002/25, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of Poland Radosław Sikorski
05 January 2025 20:49
On 5 January 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Radosław Sikorski, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
The Minister of Foreign Affairs of Poland once again conveyed condolences regarding the tragic crash of the passenger aircraft belonging to “Azerbaijan Airlines.” It was stated that the Polish side is ready to provide possible technical support in the investigation of the causes of the tragedy.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude for the condolences and the solidarity shown.
Subsequently, priority issues during Poland’s presidency of the Council of the European Union (EU) over the next six months, within this framework, Azerbaijan-EU relations, as well as the future prospects of the Eastern Partnership were discussed in detail.
It was noted that relations between Azerbaijan and Poland in political, economic, alternative energy, humanitarian and other fields have broad prospects, and the importance of intensifying mutual visits and political dialogue in the development of relations was emphasized.
During the telephone conversation, the ministers also exchanged views on regional and international security issues.