No:002/24, Azərbaycan Respublikası və Latviya Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgiyə dair mətbuat məlumatı
11 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Latviya Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbər heyəti, Milli Məclisin üzvləri, Latviya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşları, eləcə də digər qonaqlar iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Azərbaycan və Latviya arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin 30 il ərzində müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, humanitar, elmi-texniki, mədəni və s. istiqamətlər üzrə inkişafından ətraflı bəhs olunub. Ali və yüksək səviyyəli səfərlər və təmasların, habelə Strateji Dialoqun ötən il Bakı şəhərində keçirilmiş ikinci iclasının əməkdaşlığın genişləndirilməsində əhəmiyyətli rol oynadığı qeyd edilib.
Daha sonra çıxış edən Latviya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Edqars Skuya, diplomatik münasibətlərin 30 illiyi münasibətilə öz təbriklərini çatdırıb, münasibətlərin bundan sonra da inkişafına ümidvarlıq ifadə edib. Azərbaycan və Latviya arasında münasibətlərin tarixindən bəhs olunub, tarixi ənənələr, qarşılıqlı dostluq və əməkdaşlığa əsaslanan əlaqələrin bugün də uğurla inkişafının məmnunluq doğurduğu diqqətə çatdırılıb.
Çıxışlardan sonra iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi ilə bağlı Azərbaycan və Latviya xarici işlər nazirlərinin təbrik məktublarının mübadiləsi baş tutub.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Latviya arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.

No:002/24, Press release on the event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Latvia
11 January 2024 15:20
On 11 January 2024, an event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Latvia was held at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by the leadership of the Ministry of Foreign Affairs, members of the Milli Majlis, and representatives of the Embassy of the Republic of Latvia in the Republic of Azerbaijan, as well as other guests.
The event began with the playing of the national anthems of both countries.
Speaking at the event, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev conveyed his congratulations on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries. The development of the existing strategic partnership relations between Azerbaijan and Latvia over 30 years in various directions, including political, economic, humanitarian, scientific-technical, cultural and other fields was extensively discussed. It was noted that visits and contacts at the highest and high levels, as well as the second meeting of the Strategic Dialogue held in the city of Baku last year played an important role in expanding cooperation.
Then, the Ambassador of the Republic of Latvia to the Republic of Azerbaijan, Edgars Skuja, who spoke, conveyed his congratulations on the occasion of the 30th anniversary of diplomatic relations and expressed hope for the further development of relations. The history of relations between Azerbaijan and Latvia was discussed, it was highlighted that the successful development of relations based on historical traditions, mutual friendship and cooperation continues to be a source of satisfaction.
After the speeches, the exchange of congratulatory letters of the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Latvia on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries took place.
At the end of the event, the participants became acquainted with the exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Latvia.