No:002/23, Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 3 yanvar 2023-cü il tarixli bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Laçın yolunda etirazlar ilə əlaqədar 3 yanvar 2023-cü il tarixli növbəti bəyanatı tamamilə əsassızdır və beynəlxalq tərəfdaşlar arasında məsələ ilə bağlı çaşqınlıq yaratmaq və vəziyyəti süni gərginləşdirmək məqsədi daşıyır.
Ermənistanın ərazilərimizin 30 il işğalı dövründə təbii sərvətlərimizin talanması faktına qarşı Azərbaycanın bir qrup vətəndaş cəmiyyəti nümayəndəsinin etirazları ilə əlaqədar Ermənistan XİN-in təhrif dolu bəyanat verməsi təəccüblü deyil. Görünür ki, Ermənistan tərəfi hələ də Azərbaycan ərazisində qeyri-qanuni iqtisadi və digər fəaliyyətlərin davam etməsində maraqlıdır.
Yaxşı məlumdur ki, Azərbaycan hökuməti 1 ildən artıq müddətdə, yəni 2021-ci ilin noyabr ayından etibarən Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətin qarşısını almaq məqsədilə müraciətlər ünvanlayıb, sonuncu dəfə 3-10 dekabr tarixlərində məsələni danışıqlar yolu ilə həll etməyə cəhd göstərib. Bütün bu səylərə baxmayaraq, erməni tərəfi müraciətlərə məhəl qoymayıb, aidiyyəti qurumların əraziyə girişinə maneçilik törədib və qanunsuz fəaliyyətləri davam etdirməyə çalışıb. Məhz bütün bu hərəkətlər Azərbaycan ictimaiyyətinin haqlı etirazına səbəb olub və yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın yolundan sui-istifadə hallarının qarşısının alınması tələbi ilə dinc nümayiş keçirilir.
Bu etirazlara qarşı səslənən hər bir fikir məhz Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü kimi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin birbaşa pozuntusu, Azərbaycan ərazisində mövcud olan bütün təbii sərvətlərin Azərbaycan Respublikasına məxsusluğu barədə müddəanın əks olunduğu ölkə Konstitusiyasına və etirazçıların hüquqlarına qarşı hörmətsizlik kimi dəyərləndirilir və qəbuledilməzdir.
Bununla yanaşı, etirazların guya Laçın yolunun bağlanması ilə nəticələndiyi və humanitar böhran yarandığı iddiaları eyni dərəcədə əsassızdır. Gün ərzində Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinə (BQXK) və sülhməramlı kontingentə məxsus nəqliyyat vasitələrinin, tibbi avtomobillərin yoldan maneəsiz keçidi danılmaz bir faktdır. Həmçinin erməni sakinlərinin üzləşə biləcəyi bütün humanitar ehtiyacların operativ şəkildə həll etməyə hazırlıq, həm Azərbaycan hökuməti, həm də vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri tərəfindən bəyan olunub.
Azərbaycan tərəfinin yolun açıq olduğu və Üçtərəfli bəyanatla təyinatı üzrə istifadə edilə biləcəyi barədə erməni sakinlərə çağırışlarına baxmayaraq, özlərini Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin nümayəndələri kimi təqdim edən təxribatçıların əhalini yoldan istifadədən çəkindirməsi faktları bir daha sübut edir ki, məhz belə şəxslər etirazlar barədə yalnış təəssürat yaratmaqla öz qeyri-qanuni və çirkin əməllərini davam etdirmək məqsədi güdürlər.
Üçtərəfli bəyanatın pozulması barədə iddialara gəldikdə xatırlatmaq istərdik ki, Ermənistan liderinin də imza atdığı Üçtərəfli bəyanata əsasən, Laçın yolundan qeyri-qanuni çıxarılan təbii sərvətlərin Ermənistana daşınması, Azərbaycandan hələ də tam çıxarılmayan erməni silahlı qüvvələrin hərbi təchizatının davam etdirilməsi, Azərbaycan ərazisinə minalar ötürmək və yerləşdirməklə mina təhdidinin artırılması, üçüncü ölkə vətəndaşlarının qanunsuz keçidi və s. bu kimi qeyri-qanuni fəaliyyətlər üçün nəzərdə tutulmadığı və bütün bu hərəkətlərin Üçtərəfli bəyanatın kobud pozuntusu olduğu Ermənistan tərəfinə yaxşı məlumdur.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının (TŞ) 20 dekabr 2022-ci il tarixli iclası ilə bağlı Ermənistan XİN-in manipulyasiya kampaniyasına baxmayaraq, demək olar ki, bütün BMT TŞ üzv dövlətləri Üçtərəfli Bəyanat üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə, eləcə də suverenliyin və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması və hörmət edilməsi ilə bağlı çağırışlar etdikləri, bununla da, Azərbaycanın mövqeyini təsdiqlədikləri, Ermənistanın təxribatlarına dəstək nümayiş etdirilmədiyi bəllidir. Azərbaycan ərazisinə hər hansı bir missiya göndərmək barədə Ermənistanın çağırışları Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı növbəti təxribat kimi qiymətləndirilir və buna son qoyulmalıdır.
Ermənistan XİN-in Azərbaycanı deportasiya və etnik təmizləmədə təqsirləndirməsi absurd olmaqla yanaşı, 20 əsrdə ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi Ermənistan və Azərbaycan ərazisində sistematik və ardıcıl etnik təmizləmə siyasətini ört-basdır etmək cəhdidir. Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının növbəti dəfə baş qaldırdığı 1987-ci ildən bəri 1 milyona yaxın azərbaycanlıya qarşı deportasiya və etnik təmizləmə həyata keçirilməsi, azərbaycanlılara qarşı Ermənistan tərəfindən qırğınlar törədilməsi tarixi bir faktdır. Bununla yanaşı, xatırlatmaq yerinə düşər ki, 44 günlük Vətən müharibəsində belə, döyüş bölgəsindən xeyli aralı olan ərazilərdə həlak olan azərbaycanlı mülki əhalinin sayı həlak olmuş erməni mülki əhalinin iddia edilən sayından dəfələrlə çox olub. Bütün bunlar hansı tərəfin mülki əhalini hədəf aldığını göstərən danılmaz sübutlardır.
Azərbaycan bir daha Ermənistanı beynəlxalq hüquqdan və Üçtərəfli bəyanatdan irəli gələn öhdəliklərinə əməl etməyə, Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş fəaliyyətlərdən çəkinməyə, təcavüzkar siyasi və hərbi təxribatlarını dayandırmağa çağırır. Azərbaycanın regional sülh, sabitlik və inkişaf ilə bağlı mövqeyi prinsipial və ardıcıldır, beynəlxalq hüquqa və formalaşmış beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan tədbirlər davam etdiriləcək.

No:002/23, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs on the statement of Armenian MFA dated January 3, 2023
04 January 2023 12:55
The statement of the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia dated January 3, 2023 regarding the protests on the Lachin road is completely groundless and aims to create confusion among international partners and artificially create tensions.
Armenia MFA’s distorted statement regarding the protests of a group of civil society representatives of Azerbaijan against the looting of our natural resources during the 30-year occupation of our territories by Armenia is not surprising. It seems that the Armenian side is still interested in the continuation of illegal economic and other activities on the territory of Azerbaijan.
Apparently, for more than a year, specifically from November 2021, Azerbaijani government appealed to prevent illegal economic activity in the territories of Azerbaijan, where the Russian peacekeeping contingent is temporarily deployed, and last time on December 3-10 Azerbaijan tried to resolve the issue through negotiations. Despite all these efforts, the Armenian side ignored the appeals, blocked the access of relevant institutions to the territory and tried to continue illegal activities. All these actions have caused the legitimate objection of the Azerbaijani public, and a peaceful protest is being held with the demand to prevent the abuse of the Lachin road, which is intended only for humanitarian purposes.
Every opinion voiced against these protests is considered direct violation of the norms and principles of international law such as the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, disrespect to the Constitution of the country, which contains the provision that all natural resources existing in the territory of Azerbaijan belong to the Republic of Azerbaijan, and to the rights of the protestors, and it is unacceptable.
Moreover, claims that the protests allegedly resulted in the Lachin road’s closure and created a humanitarian crisis are equally groundless. It is an undeniable fact that during the day, vehicles belonging to the International Committee of the Red Cross (ICRC) and the peacekeeping contingent, and medical vehicles pass through the road without hindrance. Also, both Azerbaijani government and the representatives of the civil society declared readiness to promptly solve all the humanitarian needs that the Armenian residents may face.
Despite the appeals of the Azerbaijani side to the Armenian residents that the road is open and can be used according to the Trilateral statement, the fact that the provocateurs presenting themselves as representatives of the Armenian residents living in Karabakh prevent the population from using the road, which proves once again that it is precisely these people who creates a false impression of the protests in order to continue their illegal and dirty deeds.
Regarding the allegations of the violation of the Trilateral statement, we would like to remind the Armenian side the well-known fact that according to this statement signed by the leader of Armenia, Lachin road is not intended for illegal activities such as transportation of illegally extracted natural resources to Armenia, the continuation of the military supply of the Armenian armed forces, which have not yet been fully withdrawn from Azerbaijan, increasing the landmine threat by transferring and placing mines on the territory of Azerbaijan, illegal crossing of third country citizens, etc. and that all these actions are a gross violation of the mentioned statement.
Despite the manipulation campaign of the Armenian MFA regarding the meeting of the UN Security Council (SC) on December 20, 2022, it is known that almost all UNSC member states have called for the fulfillment of obligations under the trilateral statement, as well as mutual recognition and respect for sovereignty and territorial integrity, thereby confirming Azerbaijan’s position without demonstrating support for Armenia’s provocations. Armenia’s calls to send any mission to the territory of Azerbaijan are considered as another provocation against Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity and should be ceased.
Accusing Azerbaijan of deportation and ethnic cleansing by the Armenian MFA is not only absurd, but also an attempt to cover up the systematic and consistent policy of ethnic cleansing committed by Armenians against Azerbaijanis in the territory of Armenia and Azerbaijan in the 20th century. The deportation and ethnic cleansing of nearly 1 million Azerbaijanis and the massacres committed by Armenia against Azerbaijanis since 1987, when the territorial claims against Azerbaijan arose again, are historical facts. At the same time, it is worth to remind that even during the 44-day Patriotic War, the number of Azerbaijani civilians who died in areas far from the war zone was many times higher than the alleged number of died Armenian civilians. All of these are irrefutable evidences that show the side targeting the civilian population.
Azerbaijan once again calls on Armenia to comply with its obligations arising from international law and the trilateral declaration, to refrain from activities directed against Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity, and to stop aggressive political and military provocations. Azerbaijan’s position on regional peace, stability and development is principled and consistent, measures based on international law and established international experience will be continued.