No:002/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Koreya Respublikasının Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfiri Li Eun-Yong ilə görüşünə dair məlumatı
08 yanvar 2022 13:58
8 yanvar 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Koreya Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Li Eun-Yongun etimadnaməsinin surətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Li Eun-Yongu təyinatı münasibətilə təbrik edərək, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Nazir Azərbaycan və Koreya arasında mövcud olan ikitərəfli münasibətlərin uğurlu inkişafını, həmçinin iki ölkə arasında bir çox sahələrdə geniş əməkdaşlıq imkanlarının mövcud olduğunu bildirib. O, iqtisadi sahədə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib və bu xüsusda, Azərbaycan və Koreya arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın fəaliyyətini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı həyata keçirilən təcavüzkar siyasətin tarixi, beynəlxalq ictimaiyyətin bu xüsusda mövqeyi, 44 günlük Vətən müharibəsi, üçtərəfli bəyanatların imzalanmasından sonra bölgədə mövcud olan vəziyyət, mina təhlükəsi, işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki həyata keçirilən bərpa və yenidən quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.
Səfir Li Eun-Yong, öz növbəsində qəbula görə nazir Ceyhun Bayramova təşəkkürünü ifadə edərək, Azərbaycana təyin olunması ilə bağlı məmnunluq hissi keçirdiyini bildirib. Səfir, iki ölkə arasında əlaqələrin uğurlu inkişafını qeyd edib, Azərbaycan və Koreya arasında siyasi, iqtisadi, təhsil və digər sahələrində əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf perspektivlərinə toxunub.
Tərəflər, Azərbaycan və Koreya arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif aspektləri, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Eyni zamanda, azad edilmiş ərazilərdə bərpa və yenidən quruculuq işlərinə Koreya şirkətlərinin cəlb edilməsi məsələləri müzakirə edilib.

No:002/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Republic of Korea to Azerbaijan Lee Eun-Young
08 January 2022 13:58
On January 8, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a copy of the credentials of the newly appointed Ambassador of the Republic of Korea to the Republic of Azerbaijan Mr. Lee Eun-Young.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Ambassador Lee Eun-Young on his appointment and wished him success in his work. The Minister noted the successful development of bilateral relations between Azerbaijan and the Republic of Korea, as well as the wide range of opportunities for cooperation between the two countries in many areas. He stressed the importance of further developing economic cooperation, emphasizing the activities of the Joint Commission on Economic Cooperation between Azerbaijan and Korea in this regard.
Minister Jeyhun Bayramov gave detailed information to the opposite side about the history of the aggressive policy pursued by Armenia against Azerbaijan, the position of the international community on the issue, the 44-day Patriotic war, the situation in the region after the signing of trilateral statements, the threat of landmines, restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories.
Ambassador Lee Eun-Young, in his turn, thanked Minister Jeyhun Bayramov for the reception and expressed satisfaction with his appointment to Azerbaijan. The Ambassador noted the successful development of relations between the two countries and touched upon the prospects for cooperation between Azerbaijan and the Republic of Korea in political, economic, educational, and other fields.
The sides discussed various aspects of bilateral relations between Azerbaijan and Korea, as well as cooperation within international organizations. At the same time, the issues of involving companies of the Republic of Korea in the restoration and reconstruction work in the liberated areas were discussed.